Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dali porod mora boljeti?

5 posters

Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Dali porod mora boljeti?

Postaj by dany 19.06.08 0:24

Da li porod mora boljeti?
Autor: dr. Spelca Morojna, diplomirana laktacijska svetovalka - IBCL

Hoćemo li uspjeti? Hoće li liječnik biti spreman dodavati sredstva protiv bolova po nasim zeljama? sto ću uraditi kada bolovi postanu nepodnosljivi?
Ublazavanje bolova pri porođaju temelji se na dogovoru između rodilje i ostalih (laika i stručnih osoba) osoba koje prisustvuju tom porođaju.
Ako se zena uzda samo u mogućnost ublazavanja bolova lijekovima, onda je njeno iskustvo rađanja uskraćeno za osjećaj snage njenog tijela i duha. Naime, većina rodilja je, uz dobru informiranost, te tjelesnu i psihičku pripremljenost, sposobna predati se vlastitom načinu savladavanja bolova, koji su efikasniji i prvenstveno sigurniji za njenu bebu.
Porođajni bolovi nisu normalna stvar. Porod prati određeni stepen neugodnosti i osjećaja koje prvorotka osjeća prvi put i koji se ne mogu porediti ni sa čime sto je dozivjela dotad.
Trudovi stvaraju pritisak u području materice i karlice, a u fazi istiskanja djeteta rodilja ima neugodan osjećaj zbog rastezanja vagine. Dakle, kada govorimo o normalnom porodu, bolje je govoriti o osjećajima, a ne o bolovima, jer će takav stav ublaziti ili čak unistiti strah pred »događajem zivota. Na drugoj strani, to će zenu potaknuti da sudjeluje pri porodu intuitivnim mijenjanjem polozaja i prirodnim ublazavanjem bolova (opustanje, masaza, tople kupke ili tus). Nepodnosljivi i jaki bolovi pri porodu su znak da se događa nesto na sto se mora odazvati liječnik!
Porod je domena zena i pri tom događaju, vise nego pri bilo kojem drugomu u zivotu mora vaziti zenski princip primanja! Porod nije događaj kojeg bi potpuno savladale, kao sto su u danasnjem tempu naučene suvremene zene. Porod je prepustanje silama majke prirode, prepustanje mudrosti vlastitog tijela, koje samo zna kako roditi treba ga samo poslusati i dati mu mogućnost da obavi svoj posao u svom tempu i na svoj način!
Prepustiti se, opustiti se, ne pokusavati savladati da li to jos uvijek znamo? Razumijevanje funkcioniranja tijela pri porodu bit će od velike pomoći trudnici koja se zeli pripremiti na jedinstveno iskustvo poroda.

Zasto porod moze boljeti?
Prvi uzrok za eventualne bolove je tijesan prostor u tijelu trudne zene. Dijete je iz dana u dan veće i da bi imalo vise prostora gura susjedne organe. Dok se to desava polako, ne dolazi do bolova, dok pri porodu izgurivanje okoline svakako dovodi do neugodnosti. Materični misić usprkos svom jakom skupljanju nije uzrok bolova, jer sadrzi jako malo receptora za bolove. Bolove kod trudova rodilja osjeća zbog pritiska materice na svoju okolinu trbuh, područje karlice i kriza, koji su osjetljiviji na bol. Dakle, jaki bolovi koje poznaje toliko zena su posljedica ukočenosti susjednih misića koji se odupiru pritisku materice, koja se skuplja.
Podsvjesna reakcija čovjeka kojeg nesto boli je ukočenost, a ako tome pridodamo i strah pred (već dozivljenim) bolovima, opustanje je skoro nemoguće. Zato je vrlo vazno da se trudnica jos za vrijeme trudnoće psihički pripremi na koji način će se opustiti za vrijeme trudova.
Najjednostavniji savjet je da pokusa rasiriti trbuh kao da je trudna 11 mjeseci, a ne da ga skupi, kao je da je trudna 8t. Bolovi su dosta manji ako se za vrijeme trudova uspije bar malo opustiti. Tako će vesela zbog svog uspjeha slobodnije očekivati sljedeće trudove i neće se zbog straha već unaprijed ukočiti. Na taj način se nekako zatvori krug ublazavanja bolova i rodilja tada zaista moze govoriti o osjećajima (koji su, naravno, senzacionalni), a ne o bolovima. Sa takvim prozivljavanjem (i dozivljavanjam) trudova i umor, koji je isto tako jedan od uzroka eventualnih bolova, dolazit će sporije.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Dali porod mora boljeti? Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Re: Dali porod mora boljeti?

Postaj by dany 29.08.08 0:35

Koliko je vas bolio porod i dali ste mogli izdržati te bolove ?
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Dali porod mora boljeti? Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Re: Dali porod mora boljeti?

Postaj by Luny 28.10.08 0:38

Mama mi je znala reći onaj tko nije rodio ne zna kakvi su to bolovi, to se ne može opisati. I stvarno je istina, meni je to bila bol koju ne mogu opisati ali izdržat se može i mislim da ću to barem još jednom proživjeti.
Luny
Luny
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 143
Age : 45
Lokacija : ri
Bodovi aktivnosti : 28
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Re: Dali porod mora boljeti?

Postaj by leptirić 05.04.09 12:08

Luny je napisao/la:Mama mi je znala reći onaj tko nije rodio ne zna kakvi su to bolovi, to se ne može opisati. I stvarno je istina, meni je to bila bol koju ne mogu opisati ali izdržat se može i mislim da ću to barem još jednom proživjeti.
mogu samo citirati,prvi porod i imala sam veliku bebu,bolilo me je naravno ali sve se zaboravi kada vidimo svoje malo zlato.

nevjerujem onima koji kažu nije me bolilo,jer je to jednostavno nemoguče
leptirić
leptirić
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 245
Age : 39
Lokacija : u mislima daleko...
Zanimanje : komercijalist
Država : Dali porod mora boljeti? Croati12
Bodovi aktivnosti : 122
Registration date : 30.08.2008

[Vrh] Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Re: Dali porod mora boljeti?

Postaj by vesnac 17.04.09 13:12

Moje iskustvo je da je bol samog poroda beznačajna u odnosu na bol trudova roflmao
vesnac
vesnac
VIP
VIP

Gender : Female
Broj postova : 94
Age : 48
Lokacija : Velika Gorica
Zanimanje : prof. mat. i inf.
Bodovi aktivnosti : 13
Registration date : 19.08.2008

[Vrh] Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Re: Dali porod mora boljeti?

Postaj by Ivka 17.04.09 17:42

porod mi je bio ništa prema trudovima

ali kako je leptirić napisala kad vidiš svoju bebu niti neznaš šta se desilo

Ivka
Početnik
Početnik

Gender : Female
Broj postova : 28
Age : 38
Lokacija : okolica Čakovca
Zanimanje : kuharica
Kako ste saznali za ovaj forum : od dany
Država : Dali porod mora boljeti? Croati12
Bodovi aktivnosti : 30
Registration date : 03.04.2009

[Vrh] Go down

Dali porod mora boljeti? Empty Re: Dali porod mora boljeti?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.