Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kutak za korisne tekstove

3 posters

Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Porođajna doba

Postaj by dany 18.06.08 12:00

Porođajna doba :

Prvo porođajno doba ili doba otvaranja:
Počinje s prvim simptomima porođaja i zavrsava s potpunom otvorenosću materičnog usća. Stezanjem maternice, koja je u cijelosti zapravo jedan jak misić, dijete se glavicom postupno utiskuje u zdjelicu i pred sobom skraćuje vrat maternice i postupno otvara njezino usće. Kada je vrat maternice prosiren oko 10 cm, tada ste potpuno otvoreni i to je kraj prvog porođajnog doba.
Ginekolog će vas pregledati na početku porođaja te nastaviti pratiti u pravilnim razmacima, kako bi utvrdio napredovanje poroda. U prvorotkinja ovo doba traje 11 do 12 sati, a u viserotkinja 6 do 7 sati. Tijekom poroda nadziru se otkucaji djeteta te jačina i učestalost trudova. To je tzv. kardiotokografija. Učestalost, trajanje i jakost trudova treba pozorno pratiti kako bi se predvidio tijek poroda, dali potrebni analgetici te pazilo da kontrakcije ne budu prejake. Pojava oskudnijeg krvarenja iz rodnice najčesće nije zabrinjavajuća. Tijekom poroda treba kontrolirati krvni tlak rodilje, temperaturu, frekvenciju srca te ritam disanja.
U ranoj fazi prvog porođajnog doba mozda ćete htjeti stajati, sjesti ili okrenuti se na bok, sto je u slučaju urednog nalaza dozvoljeno. Tijekom trudova potrebno je gotovo normalno disati, s napomenom da se na početku i na kraju truda dize ujednačeno i duboko, udizući na nos, a izdizući na usta. Kada trud dođe do vrhunca, nastojte nastaviti disati. Bilo bi dobro da disanje bude nesto pliće, te da udizete i izdizete kroz usta. Između trudova, kada bol nestane kao da nikada nije ni bila, moći ćete nakratko zaspati, sto je svakako preporučljivo jer ćete tako ustedjeti energiju. Medicinska sestra pa i ginekolog odgovorit će vam na pitanja, objasniti vam nalaz ili vas jednostavno primiti za ruku i na taj način olaksati bolove i uliti povjerenje.

Drugo porođajno doba ili faza izgona djeteta:
Ono počinje potpuno otvorenim usćem maternice a zavrsava rađanjem djeteta. Kod prvorotkinja obično traje oko dva sata, a kod viserotkinja oko pola sata, iako moze biti i dulje i kraće.
Sada ćete imati snazan nagon za tiskanjem, osjećat ćete se umorno, a mozda postanete potisteni, razdrazljivi, plačljivi, sto je uzrokovano jačinom trudova. U strahu da bol vise neće moći izdrzati, nepripremljene rodilje mozda će poľeljeti roditi carskim rezom. Moze se pojaviti i jači krvavi iscjedak. Zbog pojačanog pritiska na zavrsni dio debelog crijeva, neke će dobiti nagon za stolicu.
Drugo porođajno doba najveći je napor za majku i dijete, no i razdoblje kada ćete najvise pomoći svojim aktivnim zalaganjem. Kako se suzdrzati od tiskanja kada za njega jos nije vrijeme? Mozda će vam pomoći ako legnete na bok i malo privinete noge k sebi. Ili, kleknite na krevet s glavom oslonjenom na jastuk, a straznjicu podignite. Sada vam i partner moze puno pomoći. On će vas hrabriti, pomoći vam pravilno disati, brisati znoj s lica, navlaziti usnice, pokriti vas ako osjećate drhtavicu.
Zauzmite sto udobniji polozaj. Predlazemo vam polulezeći. Za vrijeme tiskanja nagnite glavu prema prsima, spustite ramena prema krevetu, a noge na razinu nize od straznjice tako da se sa straznjicom nalazite na rubu kreveta, a petama se upirete o podnozje.
To je jedan od najčesće koristenih polozaja za rađanje, jer je majci relativno jednostavan, a primalji su dostupni glavica djeteta i međica.
Kada budete potpuno otvoreni, mozete početi s tiskanjem. Trudovi su sada najjači i potrebno im je prilagoditi disanje. Na početku samog truda duboko udahnite, zadrzite zrak u plućima te pritisnite prema dolje. Kad vam ponestane daha, brzo izdahnite, te nekoliko puta prije sljedećeg dubokog udisaja kratko udahnite i ponovno zadrzite dah te počnite tiskati. Vazno je da stalno slusate upute primalje i liječnika, koji pomazu pri zavrsnom oslobađanju glavice, ramena i trupa djeteta iz porođajnog kanala.
Kad izviri glavica djeteta, primalja će vam reći da prestanete tiskati, jer ako se glavica istisne prebrzo, moze vam popucati koza međice. Stoga se opustite i nekoliko sekundi samo dasćite. Ako postoji opasnost od jakog pucanja koze ili je dijete ugrozeno, napravit će vam epiziotomiju, urez međice. Glavica izlazi licem prema dolje. Primalja će, vjerojatno, pregledati pupkovinu kako bi se uvjerila da nije omotana oko djetetova vrata. Zatim djetetu okrene glavicu na jednu stranu, tako da se nalazi u ravnini s njegovim ramenima. Primalja će očistiti oči, nos i usta, a ako je nzľno isisati aspiratorom tekućinu iz gornjeg dijela disnih putova. U sljedeća dva truda tijelo će iskliznuti i tada ćete čuti najljepsi zvuk - prvi plač svog djeteta. Mnoge majke taj trenutak opisuju kao jedan od najljepsih u zivotu. Vjerojatno će vas preplaviti osjećaj olaksanja, njeznosti prema tom krhkom biću, a mozda i zbunjenost i čuđenje. Primalja će dignuti dijete i nakon podvezivanja pupkovine, staviti vam ga na prsa. Taj dodir koze uz kozu smiruje dijete, jer ono ponovno čuje otkucaje majčina srca, zvuk koji je slusalo tijekom devet mjeseci. Trenutak opustanja vazan je i za bolju produkciju majčinog mlijeka.

Treće porođajno doba ili posteljično doba:
Nakon poroda djeteta dolazi do ljustenja i istiskivanja posteljice. To obično traje 10 do 20 minuta. Tijekom porođaja ili neposredno nakon njega vjerojatno ćete dobiti injekciju koja će pojačati kontrakcije misića maternice, pa će se posteljica ranije i pravilnije istisnuti. Kada je posteljica izasla, liječnik će je pomno pregledati, kako bi se uvjerio da je čitava.

Četvrto porođajno doba:
U rađaoni ćete ostati jos dva sata nakon porođaja kako bi bili pod budnim okom liječnika i primalja. Sada su moguća krvarenja maternice koja se katkad slabo stisne nakon porođaja.

prof. dr. sc. Josip Djelmis
prof. dr. sc. Marina Ivanisević
Danko Bljajić, dr. med.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Porođaj počinje

Postaj by dany 18.06.08 12:02

Porođaj počinje!

Ma koliko su otkrića moderne medicine začuđujuća i veličanstvena, ipak jos nitko nije točno otkrio tajnu kako počinje porođaj. Trenutak nastupa kada majčino tijelo, na jos nepoznat način, spozna da je dijete spremno za napustanje svog dotadasnjeg utočista. Najava porođaja počinje nekoliko tjedana prije.
Priblizavanjem termina porođaja učinit će vam se da se dijete spustilo nize u zdjelicu, pa ćete moći lakse disati. No, u viserotkinja taj se znak ne mora pojaviti sve dok ne počnu pravi trudovi. Kontrakcije maternice koje su se tijekom trudnoće rijetko pojavljivale, sada mogu biti učestalije i uzrokovati uznemirenost i nesanicu. Sada mozete izgubiti kilogram, dva na svojoj tezini, sto se moze pripisati pojačanoj brizi oko kućanstva, djece koja ostaju kod kuće te stvari za bebu.

Kada otići u rodiliste:
Na samom početku pravih trudova dobro je javiti se svom ginekologu ukoliko će vas on porađati, ili izravno u rodiliste. Za prvorotkinje vrijedi pravilo da mjere trudove dok razmak između njih ne bude 5 minuta tijekom dva sata, a viserotkinje trebaju otići u rodiliste pola sata ili najvise sat od početka pravih trudova. U rodiliste svakako morate otići ako je doslo do pucanja vodenjaka, iako vam jos nisu počeli pravi trudovi. Vodenjak moze prsnuti različito: u obliku vrlo oskudnog vodenog iscjetka pa sve do obilnog i naglog otjecanja plodove vode. Ukoliko ste počeli krvariti, čak i ako nemate trudove, morate se javiti ginekologu. Smanjenje pokretanja djeteta (manje od tri tijekom jednog sata), također je znak da se javite liječniku, jer u tom slučaju postoji sumnja da je vase dijete ugrozeno.

Partner na porodu:
Mnogi budući očevi zele biti nazočni porodu, sto svakako valja poduprijeti. Pomoć i potpora supruga tijekom poroda od neprocjenjive je vrijednosti ukoliko su budući roditelji dobro educirani. Suprug treba aktivno surađivati i pomagati supruzi za vrijeme poroda. Prvi plač djeteta ostat će nezaboravan dozivljaj za roditelje.

U rodilistu:
Ukoliko ste obavljali redovite preglede tijekom trudnoće, sigurno ste već dobili stanovite upute o tome sto vas očekuje prije ulaska u rađaonicu. Liječnik će vam postaviti neka pitanja o tijeku trudnoće, učestalosti trudova te o eventualnim prethodnim trudnoćama. Slijedi uobičajeni pregled porodničara koji će utvrditi kolika je otvorenost materičnog usća. Potom će palpacijom trbuha, ocijeniti polozaj djeteta te ostale karakteristike odnosa djeteta i zdjelice. Sestra će vas pripremiti za porođaj: izmjeriti krvni tlak, pregledati urin, snimiti kucaje čedinjeg srca i učestalost trudova te obaviti toaletu, odnosno, dati klizmu i obrijati vam dio oko vanjskog porođajnog kanala.

Uloga vodenjaka u porodu:
Vodenjak je dio plodovih ovoja i plodne vode, koji se neposredno prije početka poroda uvlači u vrat maternice i pomaze u sirenju materičnog usća. Do prskanja vodenjaka dolazi onda kada je materično usće potpuno otvoreno. Ako vodenjak spontano prsne ranije govorimo o prijevremenom prsnuću plodovih ovoja. Kod prijevremenog prsnuća plodovih ovoja porod je obično produljen i kompliciran infekcijom.

Kako olaksati bolove:
Tijekom truda zauzmite polozaj koji vam najvise odgovara. Koncentrirajte se na pravilno disanje. Česće mokrite jer je puni mjehur kočnica trudova i usporava porođaj. Nemojte nista jesti niti piti tijekom porođaja, a usta mozete osvjeziti kriskom naranče ili limuna. Trudovi, koji se pojačavaju u frekvenciji i intenzitetu napredovanjem porođaja, uglavnom se osjećaju u donjem dijelu trbuha, preponama i katkad u krzima. Bol u prvoj i drugoj porođajnoj dobi danas je najčesće kontrolirana lijekovima i epiduralnom anestezijom. U većine će rodilja biti potrebno dati nesto protiv bolova.
Najčesće su to lijekovi koji se daju u venu ili misić. Iako postoje brojni lijekovi koji imaju analgetski učinak, u porodu treba prvenstveno dati onaj lijek koji će biti efikasan, smanjit će intenzitet boli, a neće biti stetan ni za majku ni za dijete. Danas se u porodu rabe uglavnom dva različita lijeka: jedan od njih je dobro poznat sedativ, Apaurin, a drugi je narkotik, petidin koji slično djeluje kao morfij, ali nema nuspojava i nije stetan ni za majku ni za dijete.

Epiduralna anestezija za porođaj:
Epiduralna anestezija koristi se za carski rez, ali i za obezboljavanje vaginalnog poroda. Za epiduralnu anesteziju anestetik se daje kroz kateter (tanka plastična cjevčica) u opnu koja obavija kraljezničku mozdinu u donjem dijelu kraljeznice, i na taj način se blokira osjet od struka nanize.
Ukoliko rodilja ima intenzivne bolove tada se obično odlučujemo dati tzv. epiduralnu anesteziju. Kod epiduralne anestezije koju daje iskusan anesteziolog u rađaonici, postize se potpun analgetski učinak, drugim riječima porod u potpunosti postaje bezbolan i sto je također bitno naglasiti, trajanje poroda se skraćuje.

Indikacija za epiduralnu anesteziju:
Glavna indikacija je bol. Epiduralna anestezija moze biti indicirana u svih operativno dovrsenih porođaja, kada se zeli izbjeći opća anestezija.
Postoje li komplikacije kod epiduralne anestezije? Komplikacije se mogu pojaviti, ali su one izuzetno rijetke ukoliko epiduralnu anesteziju daje iskusan anesteziolog.
No, epiduralna anestezija se ne smije shvatiti kao čudesna metoda za sve rodilje. Zlatno pravilo u opstetričkoj anesteziji glasi: ako rodilja nema boli, anestezija nije potrebna.

Psiholoske i alternativne tehnike u opstetriciji :
U nekih zena strah moze pojačati bol uterinih kontrakcija, otvaranje materičnog usća i rastezanje misića dna zdjelice. Psihofizička priprema, kako majke tako i oca, izuzetno je vaľna za porođaj.
U brojne alternativne tehnike anestezije spadaju:(a) hipnoza; (b) prirodni porođaj; (c) psihoprofilaksa; (d) akupunktura; (e) transkutana stimulacija zivaca. Sve ove tehnike mogu se i kombinirati.
Psihoprofilaksa je danas najpopularnija metoda. Metoda se sastoji od edukacije, odnosno od upoznavanja trudnice s fiziologijom trudnoće i poroda. Osnova psihoprofilakse je da se upoznavanjem fiziologije trudnoće i poroda moze svladati bol za vrijeme poroda, drugim riječima izbjegava se strah. Jednostavno rečeno, strah dovodi do spazma misića, a spazam misića dovodi do boli i tu se stvara začarani krug koji dovodi do produljenja poroda koji se onda često, u interesu majke i čeda, mora dovrsiti carskim rezom. Upravo spoznajom o fiziologiji trudnoće i poroda moze se izbjeći komponenta straha i time umanjiti bol. Na tečajevima psihoprofilakse koji se kontinuirano organiziraju u većini rodilista, domovima zdravlja i oglaseni su u okviru humanitarnih udruga (npr. Hrvatski Perinatalni Fond, Sermageova ul. 14 a, tel. 2360 484 , Zagreb), trudnice se upoznaju s radom u rađaonici. Trudnica će se upoznati s anatomijom i fiziologijom trudnoće i poroda. Naučit će tehniku disanja za vrijeme poroda. Trudnice koje su na tečajevima psihofizičke pripreme upoznale fiziologiju poroda i koje znaju pravilno disati za vrijeme trudova imat će dozivljaj boli znatno slabiji od onih koje su u paničnom strahu. Topao, uljudan odnos osoblja u rađaonici prema rodilji, pomoći će da se u rodilje smanji strah.


prof. dr. sc. Josip Djelmis
prof. dr. sc. Marina Ivanisević
Danko Bljajić, dr. med.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Porod u vodi

Postaj by andy 25.08.08 14:57


Porod u vodi jedan je od alternativnih načina rađanja, s ciljem poticanja što prirodnijeg rađanja. Takav način poznat je odavna među Camash Indijancima na Kostariki i sastavni je dio njihove kulture. Godine 1963. rađanje u vodi javlja se u Rusiji, ali kao neformalna djelatnost, izvan sustava zdravstva. U Francuskoj su 80-ih godina započeli eksperimenti s uporabom vode pri rađanju i 1987. godine dr. Michael Odent uvodi takav način rađanja u bolničku praksu, a 80-ih godina praksa se širi i u Americi, Njemačkoj i Engleskoj.



Konačno, u Hrvatskoj je prvi takav porod obavljen 25. veljače 2003. godine, u Klinici za ginekologiju i opstetriciju KBC-a u Rijeci kada je, na zadovoljstvo roditelja i zdravstvenog osoblja, uspješno porođena u vodi prva djevojčica.
Cilj je takvog načina rađanja poticati pozitivan odnos prema rađanju, postići vrhunski odnos između majke i djeteta te nemedicinskim metodama ublažiti bol koja se javlja kao posljedica trudova. Nadalje, takav porod omogućava novorođenčetu nježniji dolazak na svijet, jer se rađa iz vode u vodu pa se zatim iznosi na zrak, što ublažava stres koji dijete proživljava prilikom promjene temperature pri dolasku na svijet. Za rodilju koja odabere takav način rađanja porod je olakšan zbog blagodati tople vode, a relaksacija koja se postiže učinkom tople vode može biti vrlo pozitivno iskustvo. Smanjenje težine tijela u vodi omogućava lakšu i dublju relaksaciju. Topla voda ublažava bolove i druge smetnje tijekom poroda, olakšava pokretanje, budući da tijelo u vodi pluta i lakše je, te djeluje opuštajuće, što potiče brže napredovanje poroda i skraćuje vrijeme prvog i drugog porođajnog doba. Rodilja lakše podnosi trudove i ugodnije se osjeća u pauzama među trudovima, što štedi energiju te će rodilja biti manje umorna i iscrpljena tijekom poroda. Sloboda pokreta i mijenjanje položaja tijela puno su lakši u vodi. Boravak u vodi daje osjećaj privatnosti, posebno uz prisutnost osobe bliske rodilji, i potiče lučenje endogenih tvari koje ublažavaju bol. Prostor u kojem se odvija porod u vodi mora biti ugodan, smirujući, temperatura zraka 24oC, bez strujanja, a temperatura vode odgovara tjelesnoj temperaturi od 37oC, odnosno rodilja može sama podešavati temperaturu vode, ali ne preko 37oC.
andy
andy
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 120
Age : 45
Lokacija : Ri
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 11.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Re: Kutak za korisne tekstove

Postaj by andy 25.08.08 15:02




Prednost rađanja u vodi


Zadovoljstvo žene prva je prednost rađanja u vodi, budući da pridonosi razvoju pozitivnog odnosa prema rađanju uopće. Rodilja sama donosi odluku o načinu na koji će rađati, što joj daje sigurnost i samopouzdanje. Bol je u vodi smanjena i do 50% budući da se djelovanjem tople vode pojačano luče endogene tvari koje smanjuju bol ("natural pain killers"). Smanjena je potreba za medicinskim metodama obezboljenja u porodu, što za ustanovu ima pozitivan ekonomski učinak. Rodilja u vodi lakše diše i lakše postiže relaksaciju. Rjeđe je potrebno učiniti urez međice, jer je međica u vodi smekšana i podatna, a ujedno su i rjeđi razdori međice. Bolja je oksigenacija fetusa, više su vrijednosti pH u krvi pupkovine. Apgar ocjena novorođenčeta u 1. i 5. minuti značajno je viša.
Rađanje u vodi pokušaj je i doprinos humanizaciji odnosa prema rodiljama, pri čemu se uvažava izbor žene u načinu rađanja i njeno aktivno sudjelovanje u donošenju takve odluke. Cilj je osloboditi rodilju straha od poroda, pomoći joj da pozitivno doživi svoj porod i svoje pozitivno iskustvo prenese drugim ženama. Rađati u vodi mogu samo potpuno zdrave rodilje, uz pomoć posebno motiviranog i obučenog zdravstvenog osoblja, prvenstveno primalja i liječnika opstetričara koji su dužni brinuti o fizičkim, psihičkim i duhovnim potrebama rodilje.

andy
andy
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 120
Age : 45
Lokacija : Ri
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 11.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Animacija poroda

Postaj by Magdalena 25.08.08 20:47


Magdalena
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 272
Age : 57
Lokacija : Osijek
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 90
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Prirodni porođaj

Postaj by andy 06.09.08 11:59

Prirodni porođaj, poznat i kao nemedikalizirani ili neintervencijski porođaj, točno je ono što naziv i govori - rođenje djeteta bez upotrebe lijekova i opstetričkih intervencija tijekom porođaja.
Prirodni porođaj, poznat i kao nemedikalizirani ili neintervencijski porođaj, točno je ono što naziv i govori - rođenje djeteta bez upotrebe lijekova i opstetričkih intervencija tijekom porođaja. Uobičajena fraza koju govore oni koji prakticiraju prirodni porođaj je: „Porođaj je prirodni proces, a ne medicinska procedura.".
U današnjem društvu to se mnogim liječnicima čini kao radikalan koncept, ali je ipak nesumnjiva istina. Zaista je moguće imati lijepo iskustvo prirodnog porođaja, ne samo kod kuće, već i u bolnici. Potrebno je jednostavno znati da je to moguće, a potreban je i medicinski tim koji će poduprijeti takvo poimanje porođaja. Također je potrebna priprema i edukacija kako bi se prepustilo prirodi da učini svoje.
Prednosti prirodnog porođaja su goleme.
Tijekom tečaja može se naučiti o svim prednostima i dobrobiti prirodnog porođaja. Smatra se da su ovo tri najvažnije:

  • Prirodni porođaj najbolji je i najpoštedniji za majku. Porođaj bez lijekova je sasvim drugačije iskustvo, ispunjavajuć i lijep događaj za majku. Rodilja mnogo jače osjeća da ima kontrolu nad svojim tijelom i zdravljem djeteta. Porođaj bez epiziotomije je prava blagodat, pogotovo u prvim danima nakon porođaja.
  • Prirodni porođaj je toliko bolji za dijete! Novorođenče je budno i mnogo aktivnije, spremnije odmah sisati. Ne pokazuje znakove mlohavosti i umora.
  • Prirodni porođaj najbolji je za obitelj. Kad se majci koja nije primala lijekove smjesti u naručje novorođenče koje nije „pospano", dogodi se nešto čudesno: majka i dijete ostvare onaj pravi bonding, dijete redovito odmah prihvaća dojku. Majka i dijete pod utjecajem lijekova teže uspostavljaju dojenje.

Ne treba se zavaravati - ne možemo imati prirodni porođaj u današnjem društvu ako sami ne poduzmemo korake da se to dogodi.
Nakon što majka/par odluče da žele prirodni porođaj, moraju naći liječnika (primalju ne, jer nema dozvolu za samostalan rad) koji tu odluku podržava i želi ih pripremiti. Potrebno se pripremiti za načine kontroliranja boli u porođaju, što treba raditi kroz pojedino porođajno doba.
Zatim valja izraditi plan porođaja kojim se izražavaju želje glede pojedinih bolničkih tretmana: lijekova, brijanja, klistira, epiziotomije, monitoriranja djeteta, prokidanja vodenjaka, položaja i kretanja u porođaju, pijenja i jedenja tijekom trudova.
Isprva plan djeluje kao prava zbrka i enigma, gomila stvari o kojima treba odlučiti, ali jednom zgotovljen, opisuje konačne želje majke/roditelja i nesumnjivo im daje sigurnost, jer su donijeli informiranu odluku - i sve ima smisla.
U SAD-u možete birati porođaj:

  • uz doktora u bolnici
  • uz primalju u bolnici
  • uz primalju u centru za rađanje
  • uz primalju kod kuće
  • neasistirani kod kuće (!)

U Hrvatskoj možete roditi samo u bolnici. Ukoliko razmatrate za sebe mogućnost prirodnog porođaj, počnite čitati o tome i pokušajte naći odgovarajući tečaj, možda kod privatnih liječnika.
Iva Podhorsky Štorek
andy
andy
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 120
Age : 45
Lokacija : Ri
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 11.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Re: Kutak za korisne tekstove

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.