Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Temperatura kod djece

2 posters

Go down

Temperatura kod djece Empty Temperatura kod djece

Postaj by dany 18.06.08 11:54

Temperatura

Temperatura tijela je jedna od osnovnih karakteristika ljudskog tijela.
Normalna tjelesna temperatura kreće se u rasponu od oko 36ºC.
Temperatura mjerena rektalno (u guzi) je za 0,5ºC veća od vrijednosti dobivene mjerenjem pod pazuhom ili u ustima. Općenito: normalna tjelesna temperatura je 37ºC mjerena pod pazuhom. Tjelesna temperatura varira i ovisi o vise faktora: o misićnom radu, o temperaturi okoline, o prisutnosti virusne ili bakterijske infekcije, o unosu tekućine, stanju koze i potkoznog tkiva.
Porast tjelesne temperature najčesće je znak bolesti, a nastaje zbog djelovanja toksičnih tvari na centre za regulaciju temperature.
Nagli porast temperature na 39º-40ºC izaziva osjećaj zimice: koza je hladna zbog susenja krvnih zila i tijelo se trese zbog drhtavice. Zimica traje dok se temperatura ne povisi na razinu na koju je podesen termostat u hipotalamusu. Porast tjelesne temperature iznad normale zahtijeva poduzimanje neke mjere i praćenje djeteta. Do 38ºC treba davati tekućinu, laganije obući dijete i na taj način omogućiti pad temperature putem koze. Preko 38º-40ºC uz pijenje tekućine, kupanje u mlakoj vodi ili umatanje u mokri pa suhi ručnik, treba dati i antipiretik to jest sredstvo za skidanje povisene temperature. Postoje čepići, sirupi i tablete, a mogu se primjenjivati na određeno vrijeme (svakih 4 sata do 8 sati) ovisno o visini temperature.

Dolazi toplo vrijeme. Temperatura okoline također utječe na temperaturu tijela. Izlozenost velikim vrućinama uz nedovoljno uzimanje tekućine moze dovesti do sunčanice. Pozeljno je izbjegavati izlozenost sunčevim zrakama od 11-16 sati. Dulji boravak na suncu moze biti opasan i uzrokovati opekline koľe kao i sunčanicu.
Za mjerenje temperature tijela postoje različiti oblici toplomjera, od klasičnog na do digitalnog za mjerenje u uhu.
Vaľno je primijetiti da se s djetetovom tjelesnom temperaturom nesto događa, izmjeriti temperaturu te je pokusati snizavati i posjetiti liječnika.
Svaka obitelj treba imati toplomjer i lijek za skidanje povisene tjelesne temperature. Visoke temperature ponekad mogu uzrokovati ostećenja - dječje grčeve ili konvulzije.

dr. Vesna Perić Matosević, spec. pedijatar
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Temperatura kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Temperatura kod djece Empty Re: Temperatura kod djece

Postaj by Gost 20.07.08 13:23

Vodjena prilicno losim iskustvom, svim mamama od srca savetujem da, ako bebica ima temperaturu visu od 38,8 C odmah uradi analize urina i krvnu sliku bebi, ako lekar ne posalje, onda na licnu inicijativu.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Temperatura kod djece Empty Re: Temperatura kod djece

Postaj by Delfina 07.08.08 15:43

Kad dijete ima povišenu temperaturu

Prema jednom istraživanju koje je proveo Centar za djecu Johns Hopkins u Baltimoreu (Maryland, SAD), 91 posto roditelja smatra da ”čak i malo povišena temperatura može naškoditi djetetu, primjerice dovesti do konvulzija ili oštećenja mozga“. Isto istraživanje pokazalo je da ”89% roditelja daje djeci lijekove za snižavanje temperature prije nego što ona dostigne 39 Celzijevih stupnjeva“.

No koliko se zapravo trebate zabrinuti kada djetetu poraste temperatura i što je najbolje poduzeti?

Važna uloga temperature

Što uzrokuje povišenu tjelesnu temperaturu?
Mada se normalna tjelesna temperatura u prosjeku kreće oko 37 Celzijevih stupnjeva (mjerena u ustima), ona obično u toku dana varira za desetinku stupnja ili više. Stoga tjelesna temperatura može ujutro biti niža, a predvečer nešto viša. Dio mozga koji poput termostata regulira tjelesnu temperaturu naziva se hipotalamus, a nalazi se na njegovom donjem dijelu. Povišena temperatura javlja se kao reakcija na aktivnosti imunološkog sustava, koji, očito u slučaju napada bakterija ili virusa, počinje u krvi stvarati tvari po imenu pirogeni. Njihova prisutnost u krvi signalizira hipotalamusu da je vrijeme da se ”podesi“ na višu temperaturu.

Premda povišena temperatura može biti neugodna te izazvati dehidraciju, ona ne mora uvijek biti štetna. Ustvari, čini se da ona uvelike pomaže tijelu da se odupre bakterijskim i virusnim infekcijama, navode u Zakladi Mayo za prosvjetni i istraživački rad u medicini. ”Virusi koji uzrokuju prehladu i druge infekcije dišnog sustava vole niže temperature. Malo povišena temperatura koju stvara tijelo zapravo vam može pomoći da se oslobodite virusa.“ Zbog toga stručnjaci iz navedene Zaklade dalje navode kako ”nema potrebe snižavati tek malo povišenu temperaturu jer se time može oslabiti djetetove prirodne obrambene mehanizme“. Zanimljivo je da jedna bolnica u Meksiku određene vrste oboljenja liječi povisivanjem tjelesne temperature pacijenta, što se naziva hipertermija.


Zadnja promjena: Delfina; 07.08.08 15:46; ukupno mijenjano 1 put.

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Temperatura kod djece Empty Re: Temperatura kod djece

Postaj by Delfina 07.08.08 15:44

Dr. Al Sacchetti iz američkog Udruženja liječnika hitne pomoći rekao je: ”Povišena temperatura rijetko je sama po sebi problem. Međutim, ona ukazuje na moguću infekciju. Zbog toga bi u slučaju povišene temperature više pažnje trebalo posvetiti samom djetetu i mogućoj infekciji, a ne se usredotočiti na temperaturu.“ Američko pedijatrijsko udruženje savjetuje: ”Temperature niže od 38 Celzijevih stupnjeva u pravilu ne treba snižavati ukoliko se dijete ne osjeća loše i nije nikada imalo febrilne konvulzije (grčevi mišića). Čak i više temperature nisu same po sebi opasne i nisu znak nekog težeg poremećaja ukoliko dijete nije nikada imalo konvulzije i ne pati od neke kronične bolesti. Puno važnije od same temperature jest to kako dijete reagira na nju. Ukoliko normalno jede i spava te je živahno, vjerojatno mu ne treba nikakav lijek.“

Što učiniti kada je temperatura malo povišena

To dakako ne znači da se ne može ništa učiniti kako bi se pomoglo djetetu. Neki medicinski stručnjaci preporučuju sljedeće u slučaju blago povišene temperature: U sobi u kojoj dijete boravi mora biti ugodno svježe, a ono lagano obučeno. (Pretjerano utopljivanje može utjecati na porast temperature.) Potičite dijete da uzima više tekućine, primjerice vode, razblaženih voćnih sokova i juhe, jer povišena temperatura može dovesti do dehidracije. (Napici koji sadrže kofein, kao što su oni s ekstraktom kole ili crni čaj, zapravo su diuretici koji mogu pridonijeti dehidraciji.) Dojenčad treba nastaviti dojiti. Djeci nemojte davati teško probavljivu hranu jer povišena temperatura usporava probavu.

Kada temperatura prijeđe 39 Celzijevih stupnjeva, djetetu se često daju lijekovi za snižavanje temperature koji se mogu dobiti bez recepta, kao što su paracetamol i ibuprofen. Međutim, vrlo je važno pridržavati se navedenih uputstava o doziranju. (Djeci ispod dvije godine ne smije se dati nijedan lijek bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.) Lijekovi za snižavanje temperature ne suzbijaju viruse. Zbog toga oni neće pridonijeti bržem oporavku djeteta od prehlade ili neke druge slične bolesti, ali će mu vjerojatno ublažiti tegobe. Neki stručnjaci također savjetuju da se djeci mlađoj od 16 godina temperaturu ne snižava aspirinom jer ga se povezuje s Reyovim sindromom — po život opasnom bolešću.

Povišenu temperaturu može se sniziti i vodom. Posjednite dijete u kadu u kojoj ima nekoliko centimetara mlake vode i potom ga lagano istrljajte mokrom spužvom ili krpom. (Nemojte koristiti alkohol jer to može biti opasno.)


Popratni okvir sadrži neke korisne savjete u vezi s time kada pozvati liječnika. Medicinska pomoć naročito je potrebna ukoliko živite u području gdje haraju virusne bolesti koje su popraćene groznicom, kao što su denga, ebola, trbušni tifus ili žuta groznica.

Sve u svemu, najbolje što možete učiniti za svoje bolesno dijete jest to da se što bolje brinete za njega. Zapamtite da su visoke temperature koje uzrokuju oštećenje mozga ili smrt vrlo rijetke. Čak i konvulzije izazvane temperaturom, premda vas mogu uplašiti, obično ne ostavljaju nikakve trajne posljedice.

Dakako, najbolji lijek ipak je prevencija i svoje ćete dijete gotovo najbolje zaštititi od infekcije tako da ga poučite osnovnim pravilima higijene. Djecu treba naučiti da često peru ruke — naročito prije jela,"" a za bebe svi koji su mu bliski takodje prati cesto ruke"", nakon korištenja toaleta, nakon boravka na javnim mjestima gdje ima puno ljudi ili nakon što su dirali životinje. No ukoliko i usprkos vašim najboljim nastojanjima dijete ipak dobije povišenu temperaturu, ne paničarite. Kao što smo vidjeli, postoji mnoštvo načina na koje mu možete pomoći.

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Temperatura kod djece Empty Re: Temperatura kod djece

Postaj by dany 15.09.08 9:19

Porast temperature često je razlog uznemirenosti i brige.Temperatura kod djece Toplomjer4

Iako je povišenje temperature pozitivni znak da se organizam brani, uvijek se postavlja pitanje: što se krije iza povišene temperature, osobito ako se javlja kao izolirani simptom bez znakova prehlade.
Postoje razni tipovi u ritmu dnevnog kretanja temperature.

Pogledajmo koji su:

Povišena temperatura bez oscilacija (continua, lat.)
Ako je temperatura stalno povišena od 38-40° C, a dnevna kolebanja ne prelaze jedan stupanj.

Remitentna temperatura (febris remittens, lat.)
Temperatura je povišena, ali dnevne oscilacije veće su od jednog stupnja.

Intermitentna temperatura (febris intermittens, lat.)
Tijekom dana temperatura postigne visoku vrijednost kroz nekoliko sati, a zatim se spusti na razinu ispod 37° C.

Subfebrilna temperatura (febrikula)
Temperatura je tijekom cijelog dana blago povišena i kreće se oko 37° C. U mlade dojenčadi (manje od tri mjeseca) i malo povišena temperatura može značiti bolest: ne treba je podcijeniti, ali svakako treba provjeriti da dijete možda nije bilo izloženo visokoj vanjskoj temperaturi (krevetić pokraj izvora topline, kraj prozora kroz koji prolaze sunčeve zrake) ili previše utopljeno pretjeranim oblačenjem i pokrivanjem. I žeđ može biti uzrok povišene temperature. Ako su svi ovi uzroci isključeni, svakako treba provjeriti zašto je temperatura povišena.

Zašto dolazi do porasta temperature (vrućice)?


  • Porast temperature – vrućica - znači povišenje tjelesne temperature preko vrijednosti u normalnim uvjetima koja se kreće oko 37° C.
  • Uzroci su mnogi, a procjenjuju se od slučaja do slučaja. Treba imati na umu da je povišenje temperature jedan od načina koji organizam najčešće koristi za obranu kad je napadnut bilo infektivnim agensima kao što su virusi, bakterije i gljivice i/ili toksinima.
  • Tvari štetne za organizam dolaze u krvnu cirkulaciju i podražuju centar za termoregulaciju koji se nalazi u mozgu, točnije dijelu mozga koji se zove hipotalamus (i u kojem se nalaze i drugi važni centri). Na taj način se potaknu mehanizmi koji u normalnim uvjetima održavaju tjelesnu temperaturu konstantnom.
  • Vrućica (povišena temperatura) je zapravo odraz sukoba štetnih mikroorganizama i toksina i obrambenog sustava organizma (imunitet). Aktivacijom mehanizama vrućica „odobrava“ se pokret bijelim krvnim stanicama, leukocitima koji imaju veoma važnu ulogu u obrani organizma od infekcije. Oni se brže kreću, povećavajući sposobnost uništavanja bakterija. Za obranu organizma važni su limfociti (stanice bijele krvne loze) koji imaju posebno značajnu ulogu u stvaranju protutijela (B limfociti kao i direktne obrane u svladavanju virusne kao i gljivične infekcije (T limfociti). Sustav obrane je kompleksan, a postoji redoslijed kojim se pojedini mehanizmi aktiviraju.
  • Ne treba snižavati temperaturu prenaglo i previše: na taj način negativne posljedice nadilaze one pozitivne. Važno je razinu vrućice držati pod kontrolom lijekovima za sniženje temperature (antipiretici).

Trajanje vrućice i mogući uzroci
Vrućica nije bolest - ona je samo simptom koji upozorava na nazočnost bolesti. Na osnovi trajanja i oscilacija tijekom dana mogu se pretpostaviti različiti uzroci.

  • Ako traje manje od tjedan dana vrlo vjerojatno je uzrokovana virusnom infekcijom dišnih putova (prehlada, laringitis, traheitis, bronhitis).
  • Ako povišena temperatura traje tjedan dana i duže, vrlo je vjerojatno da se na početnu virusnu infekciju nadovezala bakterijska. I neke dječje bolesti s osipom (egzantematske kao pr. ospice) praćene su temperaturom dužeg trajanja.
  • Ako je priroda vrućice jasna ili vrlo vjerojatna, pedijatar će prema kliničkoj slici i svome iskustvu procijeniti jesu li, i koje dodatne laboratorijske pretrage potrebne. Ukoliko postoji vrućica, a uzrok nije moguće pretpostaviti, svakako je potrebno učiniti analize krvi, urina, mikrobiološke pretrage a ponekad i radiološke. Upala pluća obično nije praćena jakim kašljem kao primjerice traheitis a stetoskopom nije uvijek moguće postaviti točnu dijagnozu.

Kako izmjeriti temperaturu?
Mjeriti se može temperaturu na razne načine i raznim termometrima. Važno je imati na umu da temperatura mjerena u unutrašnjosti tijela (guza, uho, usta) iznosi oko pola stupnja više nego ona mjerena na koži ispod ruke ili vrpcom na čelu.Temperatura kod djece Digtoplomjer

  • Klasični živin termometar prikladan je za mjerenje temperature ispod ruke ili u guzi. Istu namjenu ima i elektroički (digitalni). Elektronički su prilagođeni za mjerenje temperature u uhu (točnije vanjskom slušnom hodniku) ili na čelu, a vrpce za mjerenje na čelu.
  • Svejedno je koji ćete termometar uporabiti, ali treba naglasiti da je za mjerenje temperature malim bebama najprimjereniji način mjerenja u uhu ili u guzi, dok oni veći mogu koristiti termometar ispod ruke. Vrpce za čelo mogu poslužiti za orijentaciju je li temperatura povišena ili ne, ali ne i za precizno mjerenje.


Kako postupiti ako je temperatura povišena?

Ako temperatura nije viša od 38,5 ° C (mjerena u guzi) ne treba je odmah snižavati, nego samo pratiti njezino kretanje.


  • Najvažnije je promatrati pažljivo stanje djeteta koje ima vrućicu: ako nastavi jesti, ako je živahno, igra se, znači da problem nije ozbiljan i ne treba odmah dati antipiretik. Ako je beba mala i na prsima češćim obrocima dobiti će više tekućina - ako se hrani na bočicu koristiti će voda ili čaj za dojenče, odnosno voćni sok ako je započeto s dohranom. Uz povišenu temperaturu organizam treba veći unos tekućine.
  • Ako je dijete neraspoloženo, slabo reagira na podražaje, odbija jesti i piti treba se odmah javiti pedijatru.


Ako se jave febrilne kolvulzije ….

  • Kolvulzije su iznenadne nekontrolirane kontrakcije mišića, izazvane naglim povišenjem temperature, a javljaju se u dobi od 6 mjeseci do 5-6 godina najčešće od 12-36 mjeseci. Uz to dijete gubi svijest.
Tipične febrilne kolvulzije nisu posljedica bolesti središnjeg živčanog sustava nego njegovom nesposobnošću da se brzo prilagodi naglim promjenama temperature organizma. Dijete može dobiti febrilne konvulzije čak i kad je temperatura relativno niska, ali je naglo porasla.
* Konvulzije se najčešće u prva 24 sata temperature. Nakon tog intervala centri u mozgu su već prilagođeni porastu temperature tijela. Ukoliko konvulzije nisu povezane s bolešću središnjeg živčanog sustava, ne ostavljaju posljedice.

Što učiniti

  • Dati mu lijek protiv temperature (antipiretik čepić u guzu)
* Osloboditi ga uske odjeće

  • Staviti mu obloge na ruke i noge ili ga rashlađivati vlažnom spužvom.
  • Okrenuti ga na bok u sigurni položaj da ne može pasti i da ne udahne slinu ili povraćeni sadržaj.
  • Nikako ne pokušavati blokirati konvulzije fizički (čvrstim držanjem priječiti pokrete)
  • Odvesti dijete u hitnu pedijatrijsku službu ako se radi o prvoj konvulzivnoj krizi ili ako je mlađe od godine dana.
  • Ako su konvulzije prestale i ponovno se javile odmah odvesti dijete u hitnu pedijatrijsku službu bez obzira na dob.

Kada se daju lijekovi
Temperatura kod djece Tablete3Antipiretici su lijekovi koji imaju dva važna učinka: sniženje temperature i analgetičko djelovanje- smiruju bol.
Daju se u slučaju da temperatura prelazi 38,5° C mjerena u guzi (debelom crijevu) ili ako se dijete žali na bol (primjerice uho, glava), ili se općenito loše osjeća.

U djece do 12 godina rabe se lijekovi na bazi paracetamola ili ibuprofena. Lijek se mora dati u točnoj dozi u odnosu na dob i težinu djeteta, te prikladnom obliku: za dojenče su najpraktičniji čepići paracetamola, a nakon godine dana može se dati sirup držeći se uputa liječnika ili onih na priloženom listiću. Doza se ponavlja prema potrebi u razmaku od 4 sata.

Antibiotici
Antibiotici su učinkoviti ako je infekcija izazvana bakterijama, a ne djeluju na viruse.
Sasvim je pogrešno mišljenje da antibiotik treba primijeniti čim dijete ima vrućicu. Treba znati da ova skupina lijekova ne djeluju na povišenu temperaturu i pedijatar će ih propisati ako je bakterijska infekcija dokazana ili vrlo vjerojatna.
Za najveći broj febrilnih stanja odgovorni su virusi. Organizam svojom obranom
(imunitet) svlada infekciju: proizvodi antitijela koja imaju za cilj oslabiti virus odgovoran za bolest i priječiti njegov rast u stanici. Virus se umnaža u stanici i antibiotici na njegov rast ne djeluju. Bakterije mogu živjeti i rasti izvan stanice, a antibiotici zaustavljaju njihovo umnažanje ili ih uništavaju direktno.

Druga korisna sredstva u snižavanju temperature

  • Ponekad vrućica može iznenada dosegnuti vrlo visoke vrijednosti – 40° C i više. Dijete klone, osjeća se loše. Treba mu odmah dati antipiretik no lijek ne može djelovati odmah. Njegov učinak je vidljiv tek nakon određenog vremena.
  • Za brzo sniženje temperature tijelu treba pomoći hlađenjem i to tako da se spužvom namočenom u mlakoj vodi prelazi preko ruku i nogu. Alkohol djeluje brzo, ali isparavanje alkoholnih para može dovesti do intoksikacije te opeklina ako se primjenjuje kao oblog. U najboljem slučaju može se primijeniti pomiješan s vodom u omjeru pola vode, pola alkohola, a nikako ne razrijeđen. Temperatura se na ovaj način može snizi za 1-2° C u vrlo kratkom vremenu.
  • Ponekad, ako temperatura naglo raste, dijete osjeća zimicu ruke i noge su mu hladne. U ovakvoj situaciji stavljanje obloga niti hlađenje kože neće koristiti, ali kupelj u toploj vodi (37° C) hoće. Odvođenje topline s hladne kože nije moguće jer su krvne žilice stisnute i cirkulacija krvi kroz kožu je smanjena. To se događa kad centar u mozgu kao obrambenu mjeru daje organizmu „naredbu“ da povisi temperaturu, a to se postiže smanjenom cirkulacijom na periferiji (koža, mišići). Subjektivno bolesnik ima osjećaj hladnoće iako mu je temperatura visoka. Kupanjem se krvne žilice prošire, gubi se osjećaj hladnoće, dijete se bolje osjeća u očekivanju djelovanja antipiretika. Kad antipiretik počne djelovati koža je topla i znojna.
  • Većini mikroorganizama povoljna je temperatura od 37° C, te se organizam u početku obrane kao jednom od mjera koristi i povišenjem temperature.

I na kraju: normalno je da beba kad-tad dobije povišenu temperaturu. Bolje je da se to dogodi kasnije, kad su obrambene sposobnosti, ali i druge strukture organizma zrelije. Lakše će dijete od godine dana svladati infekciju RS virusom nego novorođenče. I ne treba zaboraviti da je povišena temperatura – vrućica obrambena reakcija organizma koju treba pratiti i držati pod kontrolom.

Prim.mr.sc. Ružica Duplančić–Šimunjak, dr.med., pedijatar
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Temperatura kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Temperatura kod djece Empty Re: Temperatura kod djece

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.