Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pneumokokne bolesti

Go down

Pneumokokne bolesti Empty Pneumokokne bolesti

Postaj by Magdalena 26.03.09 19:00

Zašto bi se trebalo cijepiti?
Pneumokokna bolest (pneumonija, sepsa, meningitis) vrlo je ozbiljna bolest od koje obolijevaju sve dobne skupine širom svijeta, a osobito su ugrožena djeca mlađa od 2 godine i osobe starije od 65 godina.
Streptococcus pneumoniae najčešći je bakterijski uzročnik pneumonije i odgovoran je za približno 36% upala pluća kod odraslih u općoj populaciji te oko 50% pneumonija stečenih u bolnici.

U približno 30% upala pluća uzrokovanih pneumokokom nastaje bakterijemija, tj. prodor bakterija u krvotok, tako da je pneumonija najčešći izvor bakterijemije i drugih komplikacija, posebice kod starijih bolesnika.
Pneumokokna upala pluća ujedno je i najčešća sekundarna bakterijska komplikacija gripe.

Smrtnost od pneumokokne upale pluća kod osoba starije životne dobi kreće se između 10% i 20%, od bakterijemije blizu 60%, a od meningitisa i do 80%. Drugim riječima, od 20 oboljelih od upale pluća 1 će umrijeti, kod 10 bolesnika s bakterijemijom bilježe se 2 smrtna slučaja, a čak 3 od 10 oboljelih od pneumokoknog meningitisa neće preživjeti ovu tešku bolest.

Kako se zaštititi?
Specifična zaštita postiže se cijepljenjem suvremenim polivalentnim cjepivom koje sadri kapsularne polisaharidne antigene 23 najvažnija serotipa pneumokoka odgovornih za nastanak 85% do 90% svih bolesti to ih uzrokuje Streptococcus pneumoniae. Taj je oblik zaštite jednostavan i znatno utječe na produljenje životnoga vijeka cijepljenih osoba.

U SAD i drugim razvijenim zemljama cijepljenje se preporučuje svim osobama s povećanim rizikom teke infekcije i obolijevanja uzrokovane pneumokokom.

Tu se ubrajaju:

sve osobe starije od 65 godina
sve osobe u dobi iznad 2 godine s kroničnim bolestima ili stanjima
osobe s kroničnim bolestima pluća (npr. kronična opstruktivna bolest pluća, emfizem)
osobe sa srčanožilnim bolestima (npr. kardiomiopatije, srčana kongestija)
osobe s kroničnim bolestima jetre (npr. ciroza)
osobe s dijabetesom
osobe s nefrotskim sindromom
alkoholičari i pušači
osobe s oštećenim imunološkim sustavom
osobe bez slezene ili s oštećenom slezenom
osobe sa srpastom anemijom
osobe s imunodeficijentnim bolestima (agamaglobulinemija,
hipogamaglobulinemija), imunosupresija zbog malignih bolesti (limfom, leukemija, multipli mijelom, Hodgkinova bolest)
HIV-pozitivne osobe sa simptomima ili bez njih
sve osobe u dobi iznad 2 godine koje uzimaju određene lijekove to smanjuju obrambene mehanizme organizma protiv infekcija
osobe s imunosupresijom uzrokovanom sistemskom upotrebom kortikosteroida u visokim dozama, antimetabolitima, alkilirajućim agensima ili zračenjem.
Poticajni čimbenik koji povećava rizik od infekcije prethodne su virusne infekcije, posebice gripa. Kako je najčešća sekundarna bakterijska komplikacija influence pneumokokna upala pluća, u gotovo svim prethodno navedenim situacijama preporučuje se i cijepljenje protiv gripe.
Iznadprosječnu izloženost i obolijevanje od pneumokoknih bolesti pospješuju i posebni uvjeti življenja i smještaja, kao npr. u domovima umirovljenika, domovima za invalidne osobe i dr. CDC-a (Center for Disease Control) preporučuje da se osobe koje žive i borave u domovima umirovljenika obvezno zaštite pneumokoknim cjepivom.
Dodatni razlog za široku primjenu toga odličnog cjepiva je i pojava sojeva S. pneumoniae koji su razvili rezistenciju na penicilin i na većinu drugih antibiotika.

Koliko je doza cjepiva dostatno za učinkovitu zaštitu?
Jedna doza toga kvalitetnog cjepiva pruža zaštitu 5 do 7 godina.
U približno 85% cijepljenih osoba nakon 2 do 3 tjedna razvija se zaštita prema većini od 23 tipa pneumokoka.
Današnje pneumokokno cjepivo učinkovito je u prevenciji invazivnih pneumokoknih bolesti u odraslih imunokompetentnih osoba, a slabije je učinkovitosti u starijih osoba i u onih s oštećenom imunošću. Međutim, ako se te osobe ne cijepe, postoji veliki rizik da obole od teških oblika pneumokokne bolesti.

Ima li neželjenih reakcija?
Pneumokokno cjepivo ulazi u skupinu vrlo sigurnih cjepiva.
Reakcije na mjestu primjene injekcije obično su blage i kratkotrajne, a očituju se kao crvenilo, bolnost i oteklina. Manje od 1% cijepljenih može razviti febrilitet, bolove u zglobovima i mišićima ili ozbiljnije lokalne reakcije. Vrlo se rijetko mogu utvrditi teže alergijske reakcije.


Koje su kontraindikacije?
Preosjetljivost na sastojke cjepiva, febrilna stanja, akutne bolesti i trudnoća.

Budući da se populacija starijih u Republici Hrvatskoj povećava i zbog sve češće pojave rezistencije S. pneumoniae na penicilin i druge antibiotike, pneumokokno cjepivo ima važnu ulogu u produljenju životnoga vijeka te unapređenju zdravstvene zaštite starijih ljudi.

preuzeto sa stranica zavod za javno zdravstvo



Ja sam Magdalenu cijepila sa cjepivom Pneumo23 koje stiti od 23 bolesti uzrokovane pneumokom. Da li ste i vi cjepili??

Magdalena
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 272
Age : 57
Lokacija : Osijek
Država : Pneumokokne bolesti Croati12
Bodovi aktivnosti : 90
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.