Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Piramida prehrane

Go down

Piramida prehrane Empty Piramida prehrane

Postaj by dany 18.06.08 12:26

Piramida prehrane

Kod piramide osnova je najvaznija. Ona dovodi do trajnosti i opstojnosti piramide.
Osnova u dječjoj prehrani jest mlijeko. Mlijeko je osnovna hrana za rast i odrastanje.
Majčino mlijeko je najbolja hrana za novorođeno dijete. Majčino mlijeko sadrzi sve potrebne sastojke u optimalnim količinama namijenjenim djetetu te zastitne faktore koji stite dijete od infekcija. To je najbolja hrana iz najljepse posude, uvijek pripremljena i optimalne temperature. Dojenjem se uspostavlja i najblizi emocionalni dodir majke i djeteta.
Dijete se doji na zahtjev. U prvom mjesecu zivota dijete ima sedam mliječnih obroka. Ukoliko majka iz bilo kojeg razloga ne moľe dojiti dijete, dijete treba hraniti adaptiranim mlijekom prilagođenim njegovoj dobi.
Uz mliječne obroke zbog grčeva i tjelesne tezine djeteta dojenčad treba i tekućinu u obliku čaja (komorač).
Zbog potreba za C vitaminom i mineralnim tvarima u trećem mjesecu zivota uz mliječne obroke u prehranu se uvodi voćni sok.
Kod uvođenja voćnog soka u prehranu, treba paziti na reakcije dječjeg organizma - jednu vrstu voćnog soka treba davati nekoliko dana u prijepodnevnim satima, kako bismo u slučaju alergije na vrijeme reagirali. Daje se sok od jabuke, mrkve, grozđa, kruske, mijesani sokovi...
Sazrijevanjem probavnog trakta i povećanjem aktivnosti djeteta s puna četiri mjeseca u prehranu se uvodi dohrana. Dohrana je hrana koja nije mlijeko. Prvo se uvode voćne kasice. Voćna kasica je slatkastog okusa, izvor je C vitamina i ima ulogu navikavanja djeteta na gusću hranu, na novi okus i na hranjenje zličicom. Savjetujemo: jabuku, krusku, bananu, borovnice... zličica je dobra i za zubno meso (nicanje zubi).
Djetetove aktivnosti zahtijevaju veću kalorijsku vrijednost te se uz voćne kasice daju i zitno mliječne kase koje su bogate B vitaminom (rizine ili kukuruzne pahuljice).
S četiri mjeseca dijete ima četiri mliječna obroka te obrok voćne kase i zitno mliječni obrok.
S pet mjeseci prehrana se obogaćuje povrćem zbog navikavanja na novi okus hrane i zbog novih izvora vitamina i zeljeza. S pet mjeseci nase dijete ima jutarnji mliječni obrok, voćnu kasicu, povrće te dva mliječna obroka uz voćni sok kao međuobrok. Da bi dijete mirnije i dulje spavalo treba mu ponuditi zitnomliječni obrok prije sna.
Sa sest mjeseci u dječjoj prehrani se počinje koristiti bijelo meso i riba (piletina, teletina, janjetina, bijela riba). Ove namirnice su bogate animalnim bjelančevinama, vitaminima i zeljezom. Do kraja sestog mjeseca zamijenjena su tri mliječna obroka krutom hranom te raspored hranjenja otprilike izgleda ovako: mlijeko - voćna kasica -povrće s mesom ili ribom - voćni sok - zitno mliječna kasa.
Zatim se dodaje i zutanjak.
S osam mjeseci dijete puze, pokretno je i niču mu zubići. Nudi mu se grublje mljevena hrana zbog zvakanja i tekućina iz čase.
Vraćamo se na osnovu prehrane - mlijeko. Količina mlijeka koja se djetetu daje do kraja prve godine zivota trebala bi biti: pola litre dnevno.
Kod osjetljivije i alergijama sklonije djece uvođenje dohrane se pomiče od sestog mjeseca na dalje.

dr. Vesna Perić Matosević, spec. ped.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Piramida prehrane Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Piramida prehrane Empty Re: Piramida prehrane

Postaj by dany 15.09.08 9:34

Nije bez razloga voće prva ne mliječna namirnica kojom se počinje dohrana. Naravno izbor voća usmjeren je prema onom najlakše probavljivom i koje će vrlo rijetko izazvati alergijsku reakciju

Od 4- 6 mjeseci preporuča se:

JABUKA
Piramida prehrane JabukeKvalitetna zrela ali ne prezrela jabuka prvo je voće koje se daje dojenčetu. Dostupna je tijekom cijele godine a učinak na organizam vrlo je povoljan: unose se minerali (kalij, manje natrij), vlakna (pektin) koja zadržavaju vodu, povoljno djeluje na tonus crijeva.
Za početak se daje tek nekoliko žličica, a zatim se unos povećava. Kao prvi obroci pogodne su industrijski pripremljene posebne kašice za dojenčad a kada dijete počinje prihvaćati novi način prehrane (žličica umjesto dude!) daje se svježe dobro usitnjeno voće. Voće se može dodati gotovim mliječnim kašicama (primjerice HUMANA žitne pahuljice) ili kašici od riže odnosno posebnog keksa za dojenčad (bez glutena)

BANANA
Piramida prehrane Banane Sadrži kompleksne šećere kao što je škrob koji polako otpušta energiju Ovo voće sadrži puno kalija i vrlo je pogodno kada je potrebna nadoknada ovog minerala (nakon proljeva). Kalij je mineral stanice a ima važnu ulogu u prolazu glukoze kroz staničnu membranu, a značajan je za pravilan rad živčanog sustava i mišića (manjak kalija ima za posljedicu slabost mišića). Banana se lako priređuje u jednoličnu glatku kašicu bez grudica. Za početak se daju kašice a kasnije nakon 6 mjeseci svježe usitnjeno voće.

KRUŠKA
Piramida prehrane Kruske Sadrži dosta šećera i vlakana, povoljno djeluje na rad probavnog sustava. Zbog ugodnog slatkog okusa djeca je rado prihvaćaju već kao prve kašice od navršena 4 mjeseca, a nakon 6 mjeseci daje se usitnjeno svježe voće.

ŠLJIVE
Ova vrsta voća obično se preporuča ako je dijete sklono opstipaciji – stolica je tvrda i teško se eliminira. Šljiva se može također dati u kašici nakon navršenih 4 mjeseca, a kasnije kao svježe usitnjeno voće. I kuhane suhe šljive (kompot) vrlo korisno djeluju na proces probave: tekući dio daje se dojenčetu u količini od oko 100 ml. Kompot se priredi tako da se nekoliko osušenih plodova kuha kroz 5- 6 minuta i pusti ohladiti.

Od 6- 10 mjeseci

MARELICA
Vrlo kvalitetno voće odlikuje se znatnom velikom količinom vitamina C i betakarotena (provitamina A) daje se dojenčetu nešto kasnije zbog mogućnost pojave alergije posebice ako je dijete sklono kožnim promjenama (ekcem - neurodermitis). Kašice se mogu dati u dobi od 7- 8 mjeseci a svježe voće krajem prve godine (nakon 10 mjeseci).

BRESKVA I NEKTARINA
Piramida prehrane NektarineZa ove vrste voća vrijedi slično pravilo kao i za marelice. Ne treba žuriti sa promjenom jer djetetu neće dosaditi uobičajene kašice i ne treba prenaglo uvoditi promjene

Za svako voće koje se daje djetetu treba provjeriti porijeklo ako je to moguće Svakako voće treba dobro oprati zatim mu skinuti koru kako bi unos mogućih štetnih tvari (pesticida bio sveden na najmanju moguću mjeru). Kada se otvara banana treba nastojati ne dodirnuti pulpu rukama koje su dirale koru – treba ih nakon toga dobro oprati. Ne treba kupovati veće količine voća i predugo ga držati u hladnjaku jer ono time gubi na kvaliteti.

Nakon 12 mjeseci

Piramida prehrane NarannarPiramida prehrane KiwiVoće koje je vrlo bogato vitaminom C kao što su AGRUMI (naranča limun, grejp) ne smiju se davati prije ove dobi jer u preosjetljive djece može izazvati alergijsku reakciju. Probavni sustav dojenčeta nema još u cijelosti razvijene obrambene mehanizme na razini crijevne sluznice (imunoglobulini A), te je mogućnost alergijske reakcije moguća. Isto vrijedi i za kiwi.
Ovo ukusno voće sadrži puno vitamina C i kalija, povoljno djeluje na obranu organizma ali može, ako se prerano da dojenčetu izazvati nepoželjne i neugodne reakcije (povraćanje !) i druge simptome alergije na hranu.

Nakon navršene dvije godine

Piramida prehrane VisnjeU dobi od dvije godine ne postoje posebna ograničenja u izboru voća treba voditi računa o nekim činjenicama posebno glede bobičastog voća (jagode, trešnje ribizli, maline, borovnice, brusnice i slično). Ove vrste voće imaju znatnu vrijednost posebice stoga što uz vitamine obiluju antioksidantima no brzo se kvare treba ih kupovati u malim količinama po mogućnosti iz poznatog izvora. Posebnu pozornost treba posvetiti čišćenju i pranju jer se ne može ljuštiti te treba pregledati i oprati svaku bobicu a na kraju sve zajedno u cjedilu pod tekućom vodom.


Svježe voće ili kašica?

KAŠICA
Industrijski proizvedene kašice za dojenčad mogu dobro poslužiti kao uvod u dohranu zbog nekih pozitivnih svojstava:

  • Specijalizirani proizvođači dječje hrane koriste strogo kontrolirane sirovine čak i u fazi kultiviranja – korištenje pesticida u prehrambenim proizvodima za djecu je zakonom zabranjeno.


  • Proizvodu je dodan vitamin C
  • po svojoj konzistenciji primjereno je prehranu djeteta u ranoj dobi lako je probavljivo i pogodno za prve ne mliječne dojenačke obroke.


  • Praktično pakovanje je higijensko i lako za rukovanje. Ako beba je pojede cijeli obrok obično se može čuvati u hladnjaku dobro zatvoren 24 sata ovisno o preporuci proizvođača.

SVJEŽE VOĆE
Svakako treba pri izboru dati prednost svježem sezonskom voću iz, po mogućnosti, poznatoga izvora. Čuvanje u hladnjaku treba ograničiti, a kod pripreme obratiti pozornost na higijenu – pranje, skidanje kore i vrlo pažljivo pranje i čišćenje bobičastog voća.

Predškolsko i školsko dijete

Piramida prehrane Mjesano2Dnevni obrok voća trebao bi postati navika od najranije dobi. Voće se obično uzima kao međuobrok što je korisno. Stručnjaci ne preporučaju konzumiranje voća neposredno nakon jednog od glavnih obroka jer je na taj način njegova iskoristivost manja. Djetetu treba prepustiti izbor voća ili svježeg voćnog soka, jer korisno je i jedno i drugo. Ako dijete odbija pojesti naranču svježe iscijeđeni sok osigurati će mu dnevni unos vitamina.
Mnoga djeca ne vole povrće i ono predstavlja već problem ali voće će većina njih prihvatiti što će im osigurati i unos vlakana i minerala: jedna jabuka, kruška ili nekoliko šljiva ili zdjelica sezonskog bobičastog voća trebalo bi biti dio dnevnog jelovnika
A što je sa ukuhanim voćem – ukusnim pekmezima marmeladama i kompotima naših baka. Osim vitamina C koji se kuhanjem gubi svi drugi pozitivni sastojci voća ostaju a vitamin C se dodaje naknadno. Pšenični kruh sa marmeladom koristan je no nažalost zaboravljeni međuobrok jer djeca više vole ili se već od rane dobi naviknu se na krafne i kroasane (croissant - francusko pecivo sa maslacem). Moderni način ukuhavanja voća provodi se sa znatno manjom količinom šećera voće se ne kuha predugo a da bi proizvod bio gušće konzistencije dodaje mu se pektin. Marmelade i pekmezi mogu biti dodatak i poboljšati okus jela koje djeca vole i mogu biti koristan večernji obrok: palačinke, puding, okruglice sa pekmezom. Naravno dnevni jelovnik mora biti dobro usklađen i osiguran dnevni unos esencijalnih bjelančevina životinjskog porijekla (meso, riba, jaje, sir, mlijeko).

Prim. mr. sc. Ružica Duplančić – Šimunjak, dr. med. pedijatar
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Piramida prehrane Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.