Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kutak za korisne tekstove

3 posters

Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Kljucni savjeti za odgoj novorodencadi

Postaj by dany 29.06.08 17:04

dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Plač djeteta u prvim tjednima života

Postaj by dany 02.07.08 20:52

PLAČ DJETETA U PRVIM TJEDNIMA ŽIVOTA


Obično majka misli da je kad njena beba plače, ona i gladna. No, razlog za plač nije uvijek glad. Često su uzrok plaču i grčevi u trbuhu. Ponekad se radi o opetovanom razdražljivom plaču ili pak o neobično napetom i nemirnom (hipertoničnom) djetetu.

Je li dijete gladno?
Bez obzira hrani li majka dijete u točno određeno vrijeme ili na njegov zahtjev, ona če vrlo brzo znati plače li ono zbog gladi. Ako se plač javlja u približno isto vrijeme, u poslijepodnevnim ili večernjim satima, obično se radi o grčevima u trbuhu. Bitno je znati da se potreba za većom količinom hhrane ne javlja odjednom, nego postupno. Prvo će se dijete buditi ranije nego obično, a zatim će postati plačljivo neposredno iza obroka. Treba znati i to da se s porastom potreba djeteta povećava i količina mlijeka u dojkama. Majka će ispravno postupiti ako svom djetetu koje se ranije probudilo i plače punudi obrok. Ako ga to smiri, znači da je bilo gladno. Kako dani i tjedni budu prolazili, majka će i po plaču moći zaključiti radi li se o gladi ili o nečemu drugom.

Je li dijete bolesno?
U slučaju kad se dijete razboli, tada se uz plač pojave i znaci bolesti. Obično je to povišena temperatura, šmrcanje, kašalj, proljev, povraćanje i slično. Tada je potrebno da se majka obrati liječniku za pomoć.

Može li umor biti razlog za plač?
Ako dojenče neuobičajeno dugo bude budno ili su majka i dojenče sa stranim osobama na nekom nepoznatom mjestu, ono može postati napeto i razdražljivo. Majka će sama vrlo brzo uvidjeti što u takvim okolnostima najviše odgovara njenom dojenčetu. Nekoj djeci će pomoći da ih se malo zaljulja na rukama ili košarici, a drugima pak treba tiha i zamračena soba.

Što znači kad kažemo «razdražljivo» dojenče?
U prvim tjednima života gotovo sva dojenčad, osobito prvorođena, zapada u razdoblja razdražljivosti. Ne zna se, zapravo, što je uzrok tome, da li poremećaj probave uzrokovan nezrelošću probavnog sistema ili pak podražljivošću i nestabilnošću živčanog sistema. Ovo stanje ne predstavlja ništa ozbiljno i s vremenom prolazi, ali je dok traje, teško za roditelje. Ponekad pomaže duda varalica. Iskusne majke i njegovateljice znaju da neku djecu smiruje sapvanje u što manjoj košarici, ušuškavanje u topli pokrivač ili tiha glazba. Važno je znati da razdražljivom djetetu može pomoći samo miran i opušten roditelj. To znači da roditelje treba netko povremeno zamijeniti i pomoći im oko djeteta. Ako se to ne može, onda neka se otac i majka međusobno izmjenjuju u brizi oko djeteta jer samo opušten i sretan roditelj može pružiti svu ljubav i potrebnu njegu.

Što znači riječ «hipertonično» dijete?
Radi se o dojenčetu koje je neobično napeto i nemirno tijekom prvih tjedana. Njegovo se tijelo ne može dovoljno opustiti. Hipertonično dijete se trza i na najmanji šum ili na bilo kakvu naglu promjenu položaja. Takva dojenčad se najbolje osjeća u mirnim uvjetima (tiha soba, malo šposjeta, tihi razgovor, umatanje u dekicu, mala košarica, lagani pokreti tijekom presvlačenja...)


mr. sc. Matrija Čatipović, dr. med.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Kupanje bebe

Postaj by Babily 06.08.08 17:11

Šta mi je sve potrebno za kupanje bebe?

Da bi okupali novorođenče pored plastične kadice i tople vode potrebno vam je:

- bebi sapun, Ph neutralan
- vrč sa mlakom vodom za poljevanje
- pelena za kadu
- vata, ručnik, peškirić ili pamučna krpa za kupanje bebe

Odmah nakon kupanja bebu ćete obući i spremiti za spavanje pa vam je potrebno:

- krema za mazanje guze
- čista pelena, benkica i vreća za spavanje ili pamučno odjelce
- četka
- štapići za uši
- D vitaminski rastvor (najbolje vezati za kupanje da se ne zaboravi)
U kom položaju treba da bude beba prilikom kupanja?


Dok ne otpadne pupčani patrljak beba se kupa preko ruke pod mlazom vode. Držite bebu preko podlaktice sa pelenom preko pupka. Dok se pupčani patrljak ne sasuši i ne otpadne novorođenče bi trebalo da kupa patronažna sestra. Kasnije se beba kupa ležeći na leđima sa glavicom podignutom i oslonjenom na majčinu podlakticu.


Plašim se da kupam bebu jer joj još nije otpao pupak, šta da radim?

Beba bi trebalo da se kupa preko ruke, pod mlazom vode. Na podlaktici nalazi se bebin stomak. Pupak je najbolje ostaviti zamotan, pa kada se kupanje završi odmotati ga, prebrisati ga sa čistom sterilnom gazom i povidon jodom dva do tri puta. Uvjek uzimati novi sterilni tufer za prebrisavanje pupka i opet ga sterilnom gazom umotati.


Kako se kupaju djevojčice u predjelu genitalija?

Genitalije se kod bebe djevojčice peru sapunom i vodom od naprjed prema nazad, prema guzi. Unutra se nikad ne razmiču male i velike usne radi pranja. Bjeličaste naslage koje se vide u prvih mjesec dana su sirasti maz koji štiti bebinu kožu, nikad ne treba brisati niti odstraniti.
Kako se kupaju dječaci u predjelu genitalija?


Dobra higijena genitalija važna je od samog rođenja. Penis se pere prilikom svakog kupanja sapunom i vodom sa spolne strane i to će biti dovoljno da se odstrane nakupine smegme. Glavić je muškom djetetu prirodno zaštićen kožicom koja ga potpuno pokriva.

Kod kupanja dječaka potrebno je kožicu lagano povući na dolje sve dok ne osjetite otpor, tada operite smegmu i dobro isperite. Nikada se kožica na silu ne prevlači preko glavića! Sljepljena kožica je u uzrastu do dve godine normalna pojava i spontano će se odvojiti.
Šta da radim ako beba plače tokom kupanja?


Odredite se da li ste odabrali pravo vrjeme, možda je previše umorna i pospana ili je jako gladna. Pokušajte sa nekim od ovih prijedloga:

1. Pomjerite vrijeme kupanja za pola sata unaprjed i malo je nahranite.

2. Pričajte i smješite joj se dok je kupate.

3. Možda ste nervozni u grču ili ste suviše grubi i pravite nagle pokrete. Zato probajte da budete nježniji, opušteniji, pjevajte dok kupate bebu ili uključite neku muziku.

4. Pokušajte da se kupate zajedno, blizina i toplina vašeg tjela opustiće bebu.

5. Ako i dalje jako plače dok se kupa preskočite kupanje nekoliko dana i perite je samo nasapunanim ručnikom na prostirci za presvlačenje. Poslje dva tri dana pokušajte ponovo. Sad neka je tata kupa a vi budite asistent.

Babily
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 270
Age : 38
Lokacija : SRB
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Njega pupka

Postaj by Babily 07.08.08 1:33

Kako da njegujem bebin pupak?

Pupčana vrpca se na rođenju presjeca i vezuje. Nakon izlaska iz rodilišta vidi se pupčani patrljak koji se obično sasuši i otpadne do 10. dana života. U prvih par dana, po povratku kući, o bebinom pupku bi trebalo da se brine patronažna sestra i da vam pokaže kako to vi da radite. Ona će vas upoznati sa osnovnim mjerama koje treba da znate kako ne bi došlo do infekcije pupčane ranice.

POSTUPAK:

1. Odmotati zavoj sa pupka i baciti.

2. Uzeti sterilnu gazu i natopiti je povidon jodom.

3. Očistiti pupčani patrljak-ranu sa povidon jodom.

4. Baciti upotrebljenu gazu i uzeti drugu, natopljenu povidonom.

5. Očistiti okolinu sa povidonom.

6. Ponoviti sve još jednom.

7. Staviti suvu gazu na pupak i zavoj preko toga zaviti ili uviti sa većom suhom gazom u «bebu» (tražiti da vam to pokaže patronažna sestra).

Ako pupak vlaži ili ima okolno crvenilo ili granulom, bjeličastu tvorevinu (kao mali bjeli karfiol) treba se javiti pedijatru u dom zdravlja.



Čime da njegujem pupak novorođenčeta?

Za njegu pupka dovoljan je povidon jod. Antiseptički (žuti) prašak se više ne koristi a 3% hidrogen koriste pedijatri i patronažne sestre u slučaju infekcije ili pojave granuloma.



Kad će bebi otpasti pupčani patrljak?

To je relativno: kod nekih beba pupak odpadne za 3 dana a kod nekih za dva tjedna. Sve one pupčane patrljke koji nisu otpali za dva tjedna treba da pregleda pedijatar. Nipošto nemojte patrljak vući ili na bilo koji način pokušavati da ga uklonite. Kada se patrljak osuši on će otpasti. Kada se to dogodi ostaće pupčana ranica koju je potrebno tretirati još par dana.



Ako pupak nije otpao na vrijeme, što je po sredi?

Postoji mogućnost da beba ima fistule (mali kanalići koji povezuju bešiku), ili da ima infekciju koju će pedijatar prepoznati i pravilno lječiti.



Može li doći do komplikacija ukoliko se pupak ne održava kako treba?

Da, može doći do komplikacija. Najčešća je pojava crvenila oko pupka, zatim neprijatan miris i pojava sekrecije - kad pupak vlaži. Treba se odmah javiti doktoru koji će pored lokalne njege odrediti i antibiotsku terapiju za vašu bebu. Čim primjetite crvenilo ili da pupak vlaži, odmah se obratite ljekaru jer su to sigurni znaci infekcije i treba ih na vreme sanirati.


Mojoj bebi je otpao patrljak, ali rana flisuje!

Nakon otpadanja pupčanog patrljka dešava se da ostane dio upaljenog tkiva koji flisuje. Doktori tvrde da to nije razlog za brigu i ova pojava je veoma česta i potpuno bezopasna. Odnesite bebu kod ljekara a on će očistiti upaljeni dio pupčića štapićem natopljenim srebro-nitratom. Postupak je efikasan i bezbolan za bebu.



Što je to pupčana kila?

Pupčana kila je bezbolna izraslina oko pupka. U velikom broju slučajeva nije potrebna ni terapija ni kirurški zahvat jer nestaje do druge godine bebinog života. Ako se kila ne povuče do bebine treće godine, doktori će je, najvjerovatnije, kirurški odstraniti.

Babily
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 270
Age : 38
Lokacija : SRB
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Hranjenje na flašicu

Postaj by Babily 07.08.08 1:41

Pravila sigurnog hranjenja na flašicu

Nekada je hranjenje na bočicu predstavljalo svojevrsan rizik po bebu zbog loših sanitarnih uslova ali i neodgovarajućeg sastava vještačkog mljeka. Bebe nisu dobro napredovale, bile su podložne infekcijama često su poboljevale pa čak i umirale. Danas je sasvim drugačije jer na tržištu postoje visokokvalitetne mlječne formule za bebe. Uz određene higijenske mjere i pravilno pripremanje rizici po bebino zdravlje su gotovo nepostojeći.




Oprezno u kupovini

Provjeravajte rok trajanja. Neka vam postane navika da gledate u rok proizvodnje na proizvodu koji kupujete.
Provjerite ambalažu. Izbjegavajte da kupujete i upotrebljavate mljeko koje se nalazi u nagriženoj, procureloj ili na neki drugi način oštećenoj ambalaži.




Higijena

- Dobro operite ruke pre nego počnete da pripremate mljeko.

- Prije nego što otvorite konzervu operite poklopac deterdžentom i vrućom vodom, dobro isperite i posušite.

- Otvarajte konzerve sa vještačkim mljekom, ukoliko treba da se otvaraju otvaračem, posebnim otvaračem namenjenim isključivu zatu potrebu. Poslje svakog otvaranja otvarač operite i obrišite.

- Sve što se koristi za pripremu bebinog obroka perite u posebnoj posudi samo za tu namjenu. Nov predmet prije upotrebe sterilišite. Nakon pranja dobro isperite sapunicu iz flašica i duda.

- Bočice i dude perite odmah po upotrebi da bi se lakše očistile.



Grijanje

- Mljeko ugrijte na optimalnu temperaturu tako što ćete flašicu staviti u posudu sa toplom vodom.

- Dobro provjerite toplotu mljeka tako što ćete ga nakapati sebi na ruku. Spremno je za bebu kada vam se ne čini ni toplim ni hadnim.

- Jednom zagrijano toplo mljeko nemojte više podgrijavati – radije ga hladno dajte bebi.

- Budite oprezni ako za grijanje mljeka koristite mikrovalnu pećnicu – tekućina može da se zagrije neravnomjerno ili da bočica bude hladna a mljeko vrelo.



Čuvanje

- Nepripremljeno mljeko držite na hladnom, tamnom i suhom mjestu odnosno onako kako je naglašeno na pakovanju.

- Napravljeno mljeko koje beba nije popila bacite. Već pripremljeno mljeko predstavlja idealnu podlogu za razvoj bakterija.

- Ne odlažite pripremljeno adaptirano mljeko otvoreno ili neotvoreno na temperaturama nižim od 0 ° C niti višom od 35.

- Adaptirano mljeko nemojte zamrzavati.

- Bočice sa već pripremljenim mljekom do upotrebe čuvajte u frižideru.

Babily
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 270
Age : 38
Lokacija : SRB
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Bebina stolica

Postaj by Babily 07.08.08 1:52

Stolica mog novorođenčeta je zeleno-crna, da li treba da zovem doktora?

Niste prva novopečena mama koja se prenerazila sadržinom bebine pelene kada se iz porodilišta vratila kući. Nema potrebe da zovete doktora i da se brinete jer to što vidite u peleni je mekonijum. Mekonijum je supstanca koja je postepeno punila bebina crijeva tokom boravka u materici. Kada dođe na svet, beba počne da se „čisti“ od svega onoga što ju je tokom boravka u materici na neki način štitilo ili hranilo. Ona će kijati i kašljati i tako izbaciti zaostatke plodove vode, a putem stolice izbaciće i tu zeleno-crnu supstancu.

Kada ugledate pelenu punu sa ovim sadržajem znajte da je to dobar znak jer je ta supstanca sada izašla iz bebinih crjeva i u njima više nema prepreka. Tek nakon tri do četiri dana beba će početi da izbacuje ono što unese odnosno posisa.




Moja beba, koja sisa, puni pelenu po nekoliko puta dnevno, da li je to normalno?

Naravno. Aktivno pražnjenje je odličan znak kod dojene bebe. Količina koja izlazi zavisi od one koja uđe, tako da možete da budete sigurni kako vaša beba odlično sisa. Sve dok je sadržaj pelene zlatno žut i dok beba redovno kaki vi nemate o čemu da brinete.




Moja beba, iako isključivo sisa, jako teško kaki, napreže se i muči, zašto?

Često se dešava da se beba „muči“ dok kaki a kad zavirite u pelenu začudite se mekom stolicom koja izgleda kao nešto što bi lako trebalo da izađe. Ne zna se zašto je to tako, ali neki stručnjaci misle da je to zbog toga što mekana stolica ne vrši adekvatan pritisak na čmar. Drugi su mišljenja da mišići koji potiskuju kaku nisu kod beba još dovoljno jaki i koordinisani da lako izbacuju stolicu.

Ne brinite, čim beba pređe na čvrstu hranu situacija će se promjeniti. Dodaćete joj žitarice, mahunarke i voće i creva će se lako prazniti.




Mojoj bebi stomak je često veoma nadut i napet, mogu li nekako da joj pomognem?

Možete. Bebi će pomoći vežbice. Stavite bebu na leđa, raskomotite je, skinite joj pelenu i savijajte joj noge u koljenima ka trbuhu. Druga vježba je da uhvatite bebine nogice i njima pravite pokrete kao da beba vozi bicikl. Ako se to bebi ne sviđa, što će vam jasno dati do znanja plačem - prestanite. Druga opcija da bebi ublažite napetost je masaža. Ugrijte pelenu i stavite je na bebin trušćić. Kružite rukom lagano pritiskajući trbuh.




Kaka moje bebe ima izuzetno jak i neugodan miris pa se pitam da li je to normalno!

Bebe koje se hrane na bočicu, mlječnom formulom koja zamjenjuje majčino mljeko, imaju kremastu kaku braonkasto žućkaste boje i koja može da bude izuzetno jakog mirisa. Dakle, taj „miris“ koji vaša beba sa kakom plasira u pelenu je sasvim mormalan. Pokušajte da promjenite vrstu formule koju koristite – možda će kaka biti manje smrdljiva.




Kako da prepoznam proliv kad je bebina kaka svakako vodena i česta?

Proljev je učestala stolica dosta vodena i neprijatnog je mirisa. Može da sadrži sluz i često je praćena povišenom temperaturom ili gubitkom težine. Proljev rjetko imaju bebe koje sisaju, a ako ga ipak dobiju one će imati manji broj stolica od beba sa proljevom koje se hrane na bočicu.




Kako sve može da izgleda sadržaj pelene?

Sadržaj pelene: bebina stolica je zlatno žute boje poput senfa, zrnaste teksture, nekad jako rjetka, čak vodenasta. Može da bude i kašasta i zgrušana ili čak sluzava.
Razlog: beba se hrani majčinim mljekom.

Sadržaj pelene: meka i zgrušana stolica u rasponu od bledožute do žučkastosmeđe ili zelenkasto smeđe. Izuzetno jakog mirisa.
Razlog: beba se hrani vještačkim mljekom.

Sadržaj pelene: stolica je zelena, zelenkasto-braon ili čak crna.
Razlog: beba se hrani vještačkim mlekom koje je obogaćeno gvožđem.


Sadržaj pelene: u sasvim normalnoj kaki nalaze se kapi krvi
Razlog: ako je u pitanju novorođenče od par dana, moguće je da je tokom porođaja slučajno progutalo malo krvi.
Savjet: ne brinite ali sačuvajte pelenu pa je pokažite patronažnoj sestri ili pedijatru.

Babily
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 270
Age : 38
Lokacija : SRB
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Grcevi

Postaj by Delfina 08.11.08 21:45

LIJEČNIK je potvrdio majčine sumnje. Njeno je dijete imalo klasične napade grčevite boli (kolike). U kanadskom listu Globe and Mail stoji da je to poremećaj koji pogađa ”čak 25 posto novorođenčadi“. Dijete koje pati od grčevite boli prepoznaje se po tome što najmanje tri dana u tjednu plače nekoliko sati bez prestanka. Što u tom slučaju može poduzeti zabrinuti roditelj? Pedijatri kažu kako u mnogo slučajeva roditelji i dijete jednostavno moraju čekati da grčevi prestanu. No koliko dugo treba čekati?

Jedno novije kanadsko istraživanje u koje su bile uključene majke čija novorođenčad pati od dojenačke grčevite boli pokazalo je da u preko 85 posto slučajeva grčevi prestanu u prva tri mjeseca života. Autorica tog istraživanja i predstojnica epidemiološkog odjela Dječje bolnice pri Istraživačkom institutu Eastern Ontario dr. Tammy Clifford ujedno je rekla kako majke čija djeca pate od grčevite boli neće zbog toga imati trajnih psihičkih smetnji. ”Šest mjeseci nakon porođaja one se ni po čemu ne razlikuju od majki čija djeca nemaju napade grčevite boli“, kaže dr. Clifford. ”Kao da dožive neku vrstu amnezije nakon što plač prestane.“

To novo istraživanje koje su objavili dr. Clifford i njeni suradnici, stoji u listu Globe, ”otkrilo je još neke važne znanstvene činjenice o grčevitoj boli. Ustanovilo se da postoje tri tipa djece dojenačke dobi koja pate od tog poremećaja: djeca čije se stanje poboljša u prva tri mjeseca života, djeca kod koje grčevi traju više mjeseci bez prestanka i jedna mala grupa djece kod koje se grčevi jave relativno kasno, nekoliko mjeseci nakon rođenja.“ Trenutno je u toku jedno drugo istraživanje koje prati razvoj djece koja pate od grčevite boli, a najviše se pažnje poklanja upravo djeci iz posljednje grupe.

Neki smatraju da je neprekidan plač kod takve djece jedan od uzroka pojave sindroma dojenčeta kojeg se trese. No kako stoji u listu Globe, ”sam plač neće naškoditi djetetu, no snažno tresenje, makar i kratkotrajno, može uzrokovati trajna neurološka oštećenja, pa čak i smrt“.

S druge pak strane, čak i dugotrajan plač mogao bi imati neke pozitivne strane. ”Istraživanje pokazuje da se djeci koja mnogo plaču posvećuje puno više pažnje“, stoji u listu Globe. Njih roditelji puno više ”maze, smiješe im se, više im pričaju i drže ih u naručju“.

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Re: Kutak za korisne tekstove

Postaj by dany 29.04.09 15:36

9 stvari koje ne smijete činiti kada dijete učite na "tutu"



Nemojte ništa činiti "na silu".


Prvo provjerite je li vaše dijete uopće spremno na izlazak iz pelena, može li iskomunicirati svoje potrebe, je li ono spremno. Uvijek krenite s ohrabrenjima i podrškom. Ako dijete odbija izaći iz pelena, pritisak s vaše strane samo će stvoriti napetu atmosferu i izazvati novi otpor kod djeteta. Osim toga, tako možete kod djeteta stvoriti negativne asocijacije povezane s kupaonicom koje kasnije može biti teško izbrisati, a osim toga, dijete može odbiti prazniti crijeva ili mokriti, a to je za njega štetno. Ovom razdoblju učenja pokušajte pristupiti kao što ste pristupali drugim vještinama, poput sjedenja, hodanja i učenja govora.
Ne počinjite skidanje iz pelena u razdobljima stresa.


Čak je i dobar stres loš stres kada je riječ o skidanju iz pelena. Vjenčanja, dolazak novog djeteta, odmor... sve to vašem djetetu može biti jednako teško kao i razvod, smrt ili preseljenje. Ako se u vašem životu trenutačno događa bilo što veliko, sačekajte s izlaskom iz pelena. Sačekajte da se stvari malo smire i da se uspostavi normalan tijek aktivnosti. To izaziva osjećaj sigurnosti u djetetu i pomaže mu da se pelena riješi u trenutku kada postoji uobičajena struktura i rutina.
Ne postavljajte rokove u kojima dijete treba odbaciti pelene.


Mala djeca ne reagiraju dobro na rokove i nemaju koncept vremena kakav imaju odrasli. Imajte realistična očekivanja ili ih, ako je moguće, posve zaboravite. Programi koji obećavaju da će se vaše dijete skinuti iz pelena za samo tri dana ili čak 100 dana ne uzimaju u obzir djetetovu individualnost. Svako dijete ima vlastiti temperament i svoj skup vještina pa ne postoji jedinstvena metoda koja odgovara svima. Programi koji koriste rokove često podrazumijevaju određene kaznene mjere, nefleksibilni su ili - često - treniraju roditelje umjesto djeteta. Zbog toga se roditelji i djeca osjećaju loše i frustrirano kada ne uspiju ispoštovati rokove. Osim toga, teško je u jedan program staviti sve osobitosti obiteljskog života i napraviti isti program za obitelj s oba zaposlena roditelja, obitelj s više djece, djecu s posebnim potrebama, blizance ili razvedene roditelje. Kada birate metodu, provjerite je li fleksibilna. I možete li je uklopiti u svoj život.
Ako djetetu "pobjegne", nemojte se ponašati kao da je smak svijeta.


Jedan ključan dio skidanja iz pelena jest - to je dio života. To je prirodan proces i obavlja ga svako živo biće, od životinja do ljudi. Nezgode se događaju i kada se dogode, to je samo dio procesa. Stavljanje prevelikog naglaska na nezgode dovodi do novih nezgoda. Budite mirni, uključite dijete u čišćenje i čekajte sljedeću priliku da koristite kahlicu.
Nemojte koristiti odjeću s kojom se dijete teško snalazi.


Zaboravite na složene odjevne kombinacije, hlače s previše gumbića, suvišne pojaseve i slične stvari - vaše se dijete jednostavno neće stići skinuti kada osjeti potrebu za odlaskom na toalet, posebno u prvo vrijeme. Odaberite odjeću koja se lako skida: haljinice, suknje, hlače s elastičnim strukom, trenirke, kratke hlače. Ako je toplo i ako se osjećate dobro s time, pustite dijete da trčkara u donjem rublju ili golo - tako se najbrže svladava vještina odlaska na kahlicu.
Ne popuštajte vanjskim pritiscima.


Vanjski pritisci dolaze iz mnogo izvora: od baka i djedova, drugih mama u vrtiću, teta čuvalica, supružnika. Imajte na umu da su bake i djedovi prepuni mudrosti o odgoju, ali da neki njihovi savjeti danas jednostavno ne zvuče dobro. Primjerice, prisjetite se da vaši roditelji vjerojatno nisu koristili auto-sjedalice, a mnogi su odgojeni u uvjerenju da "malo vina" djetetu ne škodi.
Kada je riječ o drugim roditeljima, vrijede ista pravila za izbijanje zubića, puzanje, hodanje, govorenje. To su vještine koje dijete uči i uči ih u svoje vrijeme, kada mu najbolje odgovara. Jednostavno se oduprite porivu da se natječete s drugim roditeljima jer natjecanje ne završava sa skidanjem iz pelena: vaše dijete još čeka učenje pisanja, čitanja, vožnje...!
Kada je o vrtiću, odnosno jaslicama riječ, porazgovarajte s odgajateljicom. Moguće je da jaslice uvjetuju skidanje iz pelena za prelazak u stariju grupu, ali pokušajte zajedno s odgajateljima osmisliti strategiju izlaska iz pelena.
Ne očekujte odmah suhe noći.


Općenito govoreći, kontrola mokrenja dolazi prije kontrole pokreta crijeva, a suhe noći dolaze na samome kraju. Normalno je da se noćno mokrenje događa kod djece sve do 4. godine. Kod mnoge djece noćna kontrola mjehura nije nešto što dolazi brzo i jednostavno, no nije nužno riječ o medicinskom problemu. Liječnici navode dva uzroka noćnih mokrenja: prvi je nedovoljna razvijenost mjehura koja uzrokuje nesposobnost zadržavanja urina cijele noći, a drugo je nedostatak svijesti da postoji potreba za mokrenjem i da treba ustati i otići na toalet.
Ne odbacujte djetetove strahove.


U vremenu navikavanja na kahlicu, djeca mogu razviti strahove, a ti su strahovi jednako veliki kao i bilo koji strah odrasle osobe. Djeca možda ne razumiju mehaniku toaleta pa ih odlazak na toalet može užasavati. Ako dijete samo jednom ima neugodno iskustvo u toaletu (posklizne se pa mu guza dotakne hladnu keramiku zahodske školjke), to ga može vratiti nekoliko koraka unatrag. Neka djeca imaju problema s izbacivanjem stolice. Rješavajte pažljivo te strahove. Razgovarajte o njima i pazite da se dijete ne osjeti posramljeno ili nevažno.
Imajte na umu da su za mnogu djecu pelene određena sigurnost. To je vrijeme kada su roditelji intimni s djecom i paze na njihove potrebe. To ne znači da trebate dopustiti da se stalno krećete između pelena i kahlice, ali znači da možete pokazati razumijevanje za proces koji dijete prolazi. Ponekad djetetu nedostaje bliskost s vama - potrudite se dati mu pažnje i nježnosti.
Ne brinite toliko.


Stvarno. Vjerojatno ste to dosad milijun puta čuli, ali istina je: prilično je nevjerojatno da će vaše dijete otići na fakultet u pelenama. Ne brinite toliko: možda će potrajati, ali svako dijete nauči ići na toalet samostalno.

Piše:
Roditelji.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Re: Kutak za korisne tekstove

Postaj by dany 29.04.09 15:37

Hrkanje kod male djece..



Kutak za korisne tekstove C59f0c22f756ae9c699c09335171df3cuniqueidcmcimage1


Hrkanje kod djece nije ništa neuobičajeno. Mnogi roditelji čak smatraju dražesnim kada njihovo dijete škripi sebi u bradu. No, oprez! Redovito hrkanje bi se trebalo ozbiljno shvatiti i o tome bi se trebalo razgovarati s liječnikom, jer noćne poteškoće u disanju mogu prouzročiti posljedice u razvoju djeteta


Pogođeno svako treće dijete



Više od polovice sve djece između jedne i četiri godine hrče



Više od polovice djece između jedne i četiri godine povremeno hrče, a osam posto od njih hrče svaku noć. Što su stariji povećava se i broj onih koji redovito hrču: od šest posto jednogodišnjaka do 13 posto četverogodišnjaka. Mali dječaci pri tome hrču češće: 63 posto njih naspram 58 posto djevojčica. Kod mnoge djece hrkanje je prolazna pojava – kod ponekih nije. Ipak, malom se hrkaču može pomoći.
Uzroci


Uzroci noćnog „piljenja“ mogu biti blokade gornjih dišnih puteva koje uzrokuje povećani ždrijelni krajnici, boznatiji kao „polipi“. No, i povećani krajnici i pasivno pušenje mogu uzrokovata hrkanje kod djece: djeca čiji roditelji puše, natprosječno često su pogođena. Ako puši samo jedan roditelj u blizini djece u dobi od jedne do četiri godine, povećeva se rizik od hrkanja za 60 posto.



Posljedice






Hrkanje utječe na produktivnost djece



Noćne poteškoće u disanju često djeluju štetno na djecu: Djeca koja hrču, dvostruko češće pate i od noćnog kroničnog kašlja. Osim toga, natprosječno češće obolijevaju od raznih prehlada i infekcija uha. U rijetkim slučajevima noćne poteškoće u disanju čak mogu maloj djeci prilikom disanja oduzeti puno snage tako da dođe do sporijeg razvoja.
Hrkanje utječe na produktivnost djece. Djeca trebaju energiju da bi mogla koncentrirano sudjelovati u nastavi, a to im omogućava duboki, miran san. Ako je san narušen, to se negativno odražava na njihove uspjehe. Kao posljedica smanjenog unosa kisika u mozak mogu se pojaviti poremećaji u ponašanju i loše ocjene. Kako su potvrdila američka i njemačka istraživanja, udio djece sa lošim uspjehom u školi u grupi onih koji hrču iznosi 30,6 posto, gotovo dvostruko više od kontolne grupe sa 16,3 posto. Dnevni umor, hipermobilnost i bljedilo češće se pojavljuju kod djece koja hrču nego kod djece koja mirno mogu prespavati noć.
Liječenje


Hrkanje se može izliječiti odstranjenjem polipa. Ako su ždrijelni krajnici također povećani, oni se, uz pomoć lasera, mogu dijelom ukloniti. Ta takozvana „tonzilotomija“ može se primijeniti već i kod jako malih pacijenata, mlađih od pet godina. Osim toga, dio krajnika ostane. Prednost tog ppostupka u odnosu na potpuno odstranjenje ždrijelnih krajnika jest u tome što zaostalo tkivo krajnika zadržava svoju obrambenu funkciju protiv bolesti i tako potiče imunološki sustav u djeteta.
No, operacijom se ne može pomoći svakom malom djetetu. Kod svakog četvrtog djeteta dolazi i nakon operacije do daljnjih problema sa disanjem. Uzrok može u takvim slučajevima osim anatomskih smetnji biti i ometano funkcioniranje gornje dišne muskulature koja u REM fazi sna dovodi do slabljenja gornjih dišnih puteva.
Ako vaše dijete hrče, razgovarajte o tome sa dječjim doktorom prilikom sljedećeg posjeta. On će pregledati dijete i, ako zatreba, dijete uputiti otorinolaringologu. Ovaj može iscrpno pregledati cijeli prostor nosa i ždrijela te predložiti terapiju.

Piše:
Roditelji.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kutak za korisne tekstove Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kutak za korisne tekstove Empty Re: Kutak za korisne tekstove

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.