Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Korisni savjeti

Go down

Korisni savjeti Empty Korisni savjeti

Postaj by dany 26.01.09 17:27

Alergija na kokošje bjelančevine..

Kod te alergije treba ukloniti iz prehrane sirova i prerađena jaja. Ne smiju se zanemariti ni jela koja sadrže manju količinu jaja.
Znači treba pripaziti na:
Rezance i sve vrste tjestenina, Pečena tijesta (ne pecite biskvit s jajima nego prhko tijesto ili dizano tijesto s kvascem), Majoneze (ne izbjegavajte samo majonezu nego i sve umake i salate koji sadrže majonezu),
Jaja (često služe kao vezivo u jelima od mesa i krumpira): u odrescima od mljevenog mesa, pečenjima od mljevenog mesa, mesnim valjušcima, okruglicama i valjušcima od krumpira itd.
Postoje i alergičan na jaja koji podnose jela pripremljena samo sa žutanjkom. Smatram da se to naprosto mora isprobati. Alergični na ribe mogu pokazati znakove alergije na jaja, budući da se danas uglavnom svi pilići hrane ribljim brašnom.
Stoga se riblji alergeni nalaze i u jajima.
Kod alergije na jaja mora se voditi računa o tome da postoji vrst cjepiva protiv virusnih bolesti, koje sadrži kokošje bjelančevine u tragovima. Takvim cjepivom ne smiju se cijepiti ljudi koji su alergični.

Kuharica.hr


Zadnja promjena: dany; 27.01.09 18:30; ukupno mijenjano 1 put.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Korisni savjeti Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Korisni savjeti Empty Re: Korisni savjeti

Postaj by dany 26.01.09 17:29

Alergija na meso..

Meso može također biti alergen. Ako se utvrdi alergija na jednu ili dvije vrste mesa, tada se te vrste mesa mogu jednostavno izostaviti iz prehrane. Njih može zamijeniti npr. meso divljači: srnetina, zečetina...
Često ljudi alergični na penicilin i ostale lijekove alergično reagiraju i na piletinu i teletinu, vjerojatno zato što su se u mesu zadržali lijekovi, kojima je životinja bila liječena. Podrobnim promatranjem moći će se razjasniti da li svaka piletina i teletina uzrokuje alergične pojave.


Kuharica.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Korisni savjeti Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Korisni savjeti Empty Re: Korisni savjeti

Postaj by dany 26.01.09 17:30

Alergija na orahe..

Kod ove alergije treba iz prehrane izbaciti orahe i slično voće te sve prerađevine koje ih sadrže, npr.: čokoladu od lješnjaka, nugat, marcipan (prerađeni bademi), kolače od oraha, proizvode s kikirikijem. Kikiriki je botanički mahunarka (leguminoza), ali ta je činjenica u ovom kontekstu beznačajna. Osobito treba paziti na jestiva ulja. Postoji alergija na ulje od suncokreta i njegove sjemenke, na masline i maslinovo ulje, te na sve vrste orahova ulja.
Treba voditi računa i o vrlo maloj količini oraha u koncentratima raznih začina.
Čak i kod konzumiranja jabuke mogu kod ovih alergičara nastupiti takozvane unakrsne reakcije. To je uzajamno alergično djelovanje dvaju alergena, npr. oraha i koštuničavog voća, ili oraha i masline.


Kuharica.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Korisni savjeti Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Korisni savjeti Empty Re: Korisni savjeti

Postaj by dany 26.01.09 17:30

Alergija na povrće..

Ta vrst alergije uopće nije rijetka. Pojavi se nakon uzimanja mrkve, celera, mahunarki, rajčica ili krumpira. Treba osobito paziti na gotove proizvode, npr. na gotove mesne juhe, na umake, na tekuće začine itd., kao i na jela u restoranima. Kod alergije na povrće ne smije se zanemariti ni alergija na plijesan. Može se desiti da se alergija na rajčice pojavi samo ako se jedu rajčice uzgajane u određenom kraju a da se ne pojavi nikakva reakcija ako se jedu rajčice uzgajane u nekom drugom kraju. Naime, radi se o tome da se na kori rajčice nalaze različite klice plijesni.
Soja je također mahunarka, što je važno znati zbog sve češće upotrebe te biljke. Za dojenčad koja ne podnose kravlje mlijeko postoji odličan mliječni nadomjestak na osnovi soje. Međutim postoji i alergija na sojino brašno, koja se, doduše, pojavljuje samo kod odraslih. Stoga je važno znati koje namirnice sadrže sojino brašno: dijetalna jela, veziva za gotova jela, duboko zamrznuta hrana, umaci i pečenja, jušni začini, mliječna čokolada, gotove kreme, kobasice, mesni doručak, sojino ulje, margarin, majoneza, masnoće i mnoge druge.


Kuharica.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Korisni savjeti Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Korisni savjeti Empty Re: Korisni savjeti

Postaj by dany 26.01.09 17:31

Alergija na ribu..Ovu je alergiju najlakše liječiti. Naprosto se iz jelovnika izbace sve vrste riba i ribljih prerađevina. Potrebno je još jednom naglasiti da se kod alergičnih na ribu mogu pojaviti znaci alergije i nakon uzimanja jaja, ako su kokoši hranjene ribljim brašnom.


Kuharica.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Korisni savjeti Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Korisni savjeti Empty Re: Korisni savjeti

Postaj by dany 26.01.09 17:32

Alergija na začine..

Začini također mogu biti alergeni, naročito listovi lovora, anis, kumin i curry (kari). Otkrivanje ovih alergena vrlo je teško a provodi se probnom dijetom. U početku dijete uopće se ne koriste začini, osim možda soli i papra. Nakon trodnevnog uzdržavanja uvodi se po jedna nova namirnica, u ovom slučaju začin.


Kuharica.hr
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Korisni savjeti Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Korisni savjeti Empty Re: Korisni savjeti

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.