Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TIJESTA

3 posters

Go down

TIJESTA Empty TIJESTA

Postaj by dany 25.01.09 16:01

Hello
• Za veliku pizzu od 30-32cm:
• 180g glatkog brašna
• 90 ml toplog mlijeka
• 70 ml tople vode
• ¼ kocke (10g) friške germe
• 1 VŽ ulja
• ¼ VŽ šećera
• ½ TL soli

• Za malu pizzu 23-25 cm:
• 140 g glatkog brašna
• 70 ml toplog mljeka
• 55 ml tople vode
• ¼ kocke (10g) friške germe
• ¾ VŽ ulja
• ½ TL sečera
• ½ TL soli
Germu razdrobite i pomješajte sa šećerom, te umutite sa 1 EL brašna u toplu vodu. Ostavite 20min da germa zakipi.
Brašno obavezno prosijte, lakše će se dignuti.

U brašno dodajte rastopljenu germu, sol ulje.
Zamjesite glatko tjesto uz dodavanje mlake vode. Nemojte dodati odma svu vodu, jer različita brašna piju različitu količinu vode.
Od tjesta napravite kuglu i ostavite ga na toplom, u nabrašnjenoj posudi, dizati 45 min.
Tjesto izvadite na nabrašnjenu površinu.
Pritisnite ga dlanom, da postane cca. 3cm debelo.
Pritiščući i dlanovima te vrteći u krug(crvena strelica) razvlaćite tjesto i istovremeno ga povlačeći od i prema sebi (plava strelica).
Uz malo vježbe dobit će te tjesto ravnomjerne debljine i kružnog oblika.
Kod razvlačenja povremeno preokrenite.
Nikako ne razvlačite valjkom, jer se onda tjesto više ne digne.
Razvucite do debljine cca.1cm.
TIJESTA Pizza_10
U svakoj prodavaonici alata ima ova špahtla, koja inače služi za razvlačenje ljepila za ploćice.
Vjerujte sa njom počistite suvišno brašno bez da ste i malo zagrebli vašu radnu ploću.
Preostaje vam samo ubaciti ovako razvučeneo tjesto u posudu za pećenje.
Razvicite da paše po cjeloj posudi.
Rubove slobodno ostavite malo deblje, tako vam neće paradajz kliziti sa pizze.
TIJESTA Pizza_11


Zadnja promjena: dany; 29.04.09 17:32; ukupno mijenjano 2 put/a.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : TIJESTA Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by Sarah_Kay 27.01.09 13:40

E i ja imam savrsen recept za testo!
Original od jednog italijana, nasala sam na nekom forumu gde je devojka objasnila kako se pravi po receptu njenog prijatelja iz Italije.
Ja sam probala i stvarno je savrseno testo!
Evo i recepta:


- Svez kvasac
- jedna pizza = 200, 220g brasna (ko ne voli pizze sa previse testa)
- zamutite samo kvasac (velicine kutija sibica), so, minimalno ulja i oko 100-150ml mlake vode
i u to dodajte brasno malo po malo (nikako u brasno vodu)
- testo stoji 1.5 sat i ni po koju cenu ne sme da se premesi (premesite ga ako pravite hleb - pizzu ni slucajno)

Pripremljena loptica koja je stajala se samo razvuce u krug RUKAMA ,ne oklagijom

- za pecenje se koriste metalne okrugle ploce jer plehu treba mnogo vremena da se zagreje u rerni, a parave pizzerije to peku
na 350 stepeni 5 minuta. Iz tih razloga, uzmite najtanji pleh koji
imate - okrenite ga naopako i namazite ruku uljem a rukom pleh.
Pospite krupnu so i na takav pleh razvucite testo

-
Na razvuceno testo dodajete kecap (ili paradajz sos), tanko narezane
listove sunke, sveze sampiljnone seckane na tanke listice
- Sto se
kackavalja tice, ja ga narendam odmah i preko stavim origano, dok je
onaj italijan vadio pizzu iz rerne na pola pecenja i
onda stavljao kackavalj.

Kad
se to sve naredja ide jos jedan njegov stos (i bilo je razlike kad
nisam radila to po njegovom receptu) ostavite sve ono napakovano da
stoji jos 1-1.5 sat (on kaze da to zapravo daje mekocu testu i
krckavost ivicama pizze, a sanira nas nedostatak peci za pecenje na 350
stepeni)

- Vasa rerna se greje na maximum - to je obicno 250
stepeni i pizzu ubacujete kada je rerna pred eksploziju negde na
srednju sipku u rerni

- Pece se samo 5-6 minuta ko voli srednje pecena testa (odnosno 7-8 ko voli bas res)
Sarah_Kay
Sarah_Kay
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 152
Age : 42
Lokacija : Forum
Zanimanje : IT
Kako ste saznali za ovaj forum : Od dany
Država : TIJESTA Serbia10
Bodovi aktivnosti : 42
Registration date : 22.07.2008

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by dany 27.01.09 14:36

super je recept..
ja se sa tim pizzama zarazila otkad radim u piceriji i pečem ih..
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : TIJESTA Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by Sarah_Kay 27.01.09 23:26

Aaaaaaa dany ti si onda visoko strucna za ovu oblast!
Da ti se ne mesamo u posao! Heheh...
:smilie_xmas_06
Sarah_Kay
Sarah_Kay
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 152
Age : 42
Lokacija : Forum
Zanimanje : IT
Kako ste saznali za ovaj forum : Od dany
Država : TIJESTA Serbia10
Bodovi aktivnosti : 42
Registration date : 22.07.2008

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by Tina 28.01.09 11:38

meni su u prvom receptu cudne oznake EL i TL, koja bi to trebala biti kolicina?
Tina
Tina
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 152
Age : 50
Lokacija : Split
Zanimanje : dipl.ing. s nadom u dr.
Kako ste saznali za ovaj forum : pozvala me dany
Bodovi aktivnosti : 25
Registration date : 19.06.2008

http://public.fotki.com/kolacic

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by dany 28.01.09 12:36

da količina,ali evo jednog jednostavnog..

Tijesto za pizzu


Fermentacija

TIJESTA Tijesto_za_pizzu11. Sve sastojke potrebne za izradu pizze pripremite na radnoj površini: brašno (tip 500 ili 800) istresite na radnu površinu u obliku piramide, dodajte malo soli; kvasac (ovdje vidimo, u smjeru obrnutom od kretanja kazaljke na satu: suhi aktivni kvasac, pivski kvasac u granulama ili svježi pivski kvasac), ulje i vodu. Za četiri osobe potrebno je 400 do 500 g brašna (ovisno o tome koristite li sitnije ili grublje mljeveno brašno – no preporučujemo količinu od 450 g), 4-5 žlica ulja i oko 2 dl vode.

TIJESTA Tijesto_za_pizzu22. Koristite li suhi aktivni kvasac, primiješajte ga brašnu (za 500 g brašna dovoljno je dodati jednu vrećicu, tj. 7 g). Suhi kvasac ne treba otopiti u mlakoj vodi. Dizanje tijesta s ovom vrstom kvasca brzo je: dovoljan je jedan sat da tijesto dostigne željeni volumen. NAPOMENA: U našim smo receptima kao normativ za pripremu uzeli ovu vrstu kvasca.

TIJESTA Tijesto_za_pizzu33. Svježi pivski kvasac (1 doza iznosi otprilike 20-25 g) ili kvasac u granulama, pakiran u vrećice (otprilike 10 g) rastopite u malo tople vode (25-30°C). Izlijte kvasac u sredinu "piramide" od brašna i izradite tijesto (vrijeme dizanja 2 sata). Nakon što ste dodali kvasac, bilo suhi ili svježi, tijesto ostavite da počiva 5-10 min. Želite li tijestu dodati i druge sastojke, umijesite manju količinu brašna, a tijesto ostavite da se diže pola sata duže.

TIJESTA Tijesto_za_pizzu44. Postupno dodajte vodu (ako ste se odlučili za kvasac koji se otapa u vodi, smanjite količinu vode koju još trebate primiješati) i mijesite dok tijesto ne upije svu vodu. Dodajte žlicu po žlicu ulja. Mijesite tijesto dok ne postane mekano, ali elastično (otprilike 15 min). Oblikujte ga u loptu, umotajte u vlažnu krpu i ostavite da se diže.

Kako umijesiti i razvaljati tijesto

TIJESTA Tijesto_za_pizzu5 5. Razvucite tijesto valjkom (možete ga staviti i u mikser, da uklonite koru koja se u međuvremenu stvorila) na željenu debljinu: na vama je da odlučite želite li tijesto razdijeliti u nekoliko krugova i tako dobiti pizzu nalik onima koje poslužuju u pizzerijama, ili ćete tijesto ostaviti u jednom komadu i razrezati ga prije samog posluživanja.
Naravno, pizze koje čine jednu porciju tanje su i hrskavije, dok je pizza koju tek treba razrezati na porcije obično deblja i mekša. Idealna debljina tijesta za prvi tip varira između 5 mm i 1 cm, dok tijesto za drugi tip treba biti između 1 i 2 cm debljine.
Kao što ćete vidjeti, naši se recepti mogu kombinirati za obje vrste pizza, ovisno o odabranom nadjevu, no ništa vas ne priječi da to promijenite. S druge strane, ako odlučite pripremiti tzv. "preklopljene" (calzone) pizze, odaberite postupak pripreme pizza koje čine jednu porciju.

TIJESTA Tijesto_za_pizzu66. Razvaljano tijesto pustite nakratko da počiva. Ako recept tako predviđa, razmažite po tijestu umak od rajčica (ili narezane sveže rajčice, ovisno o slučaju) i pripremite tijesto za pečenje, probušivši ga prethodno vilicom (deblje tijesto obavezno probušite).
Nemate li krušnu peć, pizzu stavite u namašćenu posudu ili na papir za pečenje, položen na rešetku pećnice. Pecite pizzu otprilike 20 minuta na temperaturi od 200 do 220°C.
Vidjet ćete da postoji mnogo vrsta pizza – od onih klasičnih, npr. napuljske ili margarita pizze, gdje se svi sastojci za nadjev raspoređuju po sirovom tijestu i peku odmah - do onih gdje su sastojci za nadjev već kuhani, pa treba najprije 10-15 minuta peći tijesto, izvući ga iz pećnice, nadjenuti i ponovno zapeći.

U postupku izrade tijesta za pizzu, iskusni pekari koriste tzv. ukiseljeno tijesto, ili hljepčić već fermentiranog tijesta. Vrijeme pripreme je duže, ali tijesto se sporije diže, pa je stoga manje kiselo i ukusnije. Za preporučenu količinu tijesta (450 g) dovoljno je u 350 g brašna dodati 100 g ukiseljenog tijesta. U ukiseljeno tijesto dodajte 80 cc vode i mijesite 20 min, postupno dodavajući 150 g brašna, sol i 30 g ulja. Tijesto oblikujte u loptu, umotajte u vlažnu krpu i ostavite da počiva 5-6 sati. Tijestu zatim dodajte vodu, 200 g brašna, 30 g ulja i sol. Mijesite desetak minuta i ostavite da se diže 4 sata. Zatim ga premijesite i ostavite da počiva još 20 minuta u pećnici.

dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : TIJESTA Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by dany 28.01.09 12:44

sara mi za piceriju dobivamo gotovo tijesto,jer se nismo htjeli zezati sa tim..
mi moramo samo razvući tijesto,staviti na njega kaj treba,paziti da se ispeče i poslije izrezati i ukrasiti..
prvu pizzu kad sam slagala puklo mi tjesto po sredini,ali druga bila ok..
kolegica mi stavila pizzu peći i pozabila za nju i skužila da se peče tek kad se počelo smuditi i osjetila da nešto zagorilo..
na prvih par se svi učili..
inače kečap nam šefica slaže sama domaći,ali meni ne paše i ja kad si pečem koristim kupovni..
zlatno pravilo vam je ako hoćete da pizza na krajevima--rubovima bude ljepo nadignuta tamo ne stavljati kečap--skroz do rubova..
gdje je god kečap tamo se tijesto ne nadigne..
omjer vam je 10gr šunke,10gr sira i za gljive nema posebna mjera jer se stave po izboru koliko hoćete..
ne stavljati puno svega od ovog jer onda pizza izgubi okus i nije to to..
probala sam svega natrpati puno od ovog i pizza je bila stvarno bez ukusa i kao da tijesto ne postoji i ne osjetiš ga,jer se okusi izmješaju i bljutavo je..
i da u sredinu kad razrežete tijesto-odnosno već pečenu pizzu stavite 1 maslinu..
i to vam je mješana pizza..
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : TIJESTA Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

TIJESTA Empty Re: TIJESTA

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.