Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Voda za bebe

+2
Magdalena
dany
6 posters

Go down

Voda za bebe Empty Voda za bebe

Postaj by dany 15.09.08 14:08

Voda za bebe

Već od rođenja voda je važna za zdravlje djeteta (kao uostalom za sva živa bića) jer je potrebna za funkciju svake stanice u a u njoj su otopljene mineralne soli neophodne za različite funkcije u tijelu. No, svaka voda nije jednako prikladna za pripremu dojenačke mliječne formule, pripremu napitaka, a niti kao voda za piće.

Kad se odabire voda za dojenče treba voditi računa o slijedećem:

mora biti bakteriološki ispravna
ne smije sadržavati štetne tvari (pr. soli teških metala)
ne smije sadržavati previše minerala.

Voda je dragocjena tekućina neophodna za život
Od ukupne težine novorođenčeta 80% predstavlja voda. Stoga je neophodno osigurati djetetu unos potrebne količine vode. I ne samo to, voda je nezamjenjiva za pravilno funkcioniranje cijelog organizma jer:

Nalazi se unutrašnjosti stanice gdje se odvijaju kemijske reakcije koje su osnova svih vitalnih procesa.
Nalazi se između stanica (intercelularni prostor) što omogućuje transport t hranjivih tvari.
Voda je tekući dio krvi, sline, znoja, želučanih i crijevnih sokova, mokraće i limfe.

Mokraćom, stolicom, znojenjem i disanjem ljudski organizam gubi veliku količinu vode. Za novorođenče je gubitak još veći jer učestalo mokri i kaka.
Treba nadodati i to da je sustav za prilagodbu temperature tijela vanjskoj temperaturi (termoregulacija) još nezreo što ima za posljedicu veći rizik za dehidraciju u slučaju da je unos vode manji od onog koji je izgubljen. Primjerice, ljeti kada se beba jako znoji ta opasnost je znatno veća.
Dojenče tijekom dana mora popiti puno tekućine. Ako ga majka doji, majčino mlijeko osigurava mu potrebitu tekućinu i dodavanje vode osim u nekim iznimnim okolnostima (jako znojenje zbog visoke vanjske temperature) nije potrebno.
Izbor vode je od velike važnosti jer je potrebna za pripremu mliječnog obroka (mliječna formula u prahu) ako je dijete isključivo na umjetnoj prehrani ili uz majčino mlijeko dobiva obrok zamjenskog mlijeka,odnosno u svim slučajevima kada je to potrebno. Kada se počinje s uvođenjem polukrute hrane (dohrana, kašice) voda postaje dio djetetove prehrane.

Voda iz boce ili slavine?
U trgovinama se može naći mnogo različitih vrsta vode ali nisu sve jednake. Štoviše, znatno se razlikuju po svojim karakteristikama. Nije sva voda pogodna za novorođenče iako može biti vrlo kvalitetna za odrasle.
U izboru vode za novorođenče važno je da voda ne sadrži puno minerala – treba koristiti oligomineralnu vodu jer sadrži malo soli. Bubrezi novorođenčeta još su nezreli i ne smiju se opteretiti većom količinom minerala. Ukratko, voda za novorođenče smije sadržavati od 50-150 mg minerala na litru, t.j. mora biti oligomineralna.
Pri izboru vode u boci, odnosno tetrapaku, uvijek pročitajte etikete kako bi bili sigurni u pravilan izbor. Velike tvrtke koje proizvode dječju hranu imaju u ponudi vodu namijenjenu bebama koja je oligomineralna kao primjerice Humana voda za bebe.

Ne preporuča se za pripremu dječjeg zamjenskog mlijeka – mliječne formule, voda iz slavine. Iako je uglavnom to pitka i kontrolirana voda, on može opteretiti dječji organizam, a sadrži i veću količinu klora i drugih dodanih tvari za pročišćavanje koje i mijenjaju okus zamjenskog mlijeka (klor!). Osim toga, voda iz slavine sadrži i veću količinu vapnenca što može ponekad nepovoljno djelovati na nježni organizam djeteta.

Savjet
Nemojte dojenčetu dati gaziranu vodu -može pogodovati nakupljanju zraka u trbuhu uz meteorizam i grčeve koji su za njega vrlo bolni.
Kada se dijete odvikava od prsiju, t.j uvodi se jedan obrok hrane koja nije mliječna, može dobiti čaj za dojenče (obično kamilica) priređen s posebnom vodom za bebe (Humana) ili prirodnom izvorskom vodom koja ne sadrži previše minerala.

Podjela vrsta vode vrši se prema sadržaju mineralnih soli
Svaki tip vode sadrži minerale u formi iona slobodnih za spajanje s drugim elementima i stoga ih organizam može odmah koristiti. Voda za piće pakovana u boce ili tetrapak klasificirana je na osnovi vrste i kvantitete minerala koje sadrži, što je i označeno na etiketi.

Bikarbonat: bikarbonatnog iona ima više od 600 mg/l
Sulfat: količina iona prelazi 200 mg/l
Kalcij: iona kalcija ima više od 150 mg/ l
Magnezij: ioni magnezija prelaze 50 mg/l
Fluorat: ioni fluora prelaze 50 mg/l
Spojevi željeza: ioni željeza prelaze 1 mg/l
Natrij: ioni natrija prelaze 200 mg/l
Hiponatremična (voda) ioni natrija ne prelaze 20 mg/l.

Kvantiteta
Ukupna količina soli koju voda sadrži procjenjuje se prema ostatku koji se dobije evaporacijom 1 litre vode na 100° C i daljnjim isušivanje na 180° C. Vrijednost minerala izražava se miligramima na litru (mg/l) i mora biti iskazana na etiketi.

Prema količini otopljenih soli voda može biti:

Od 0-50 mg/l je minimalno mineralizirana voda
Od 50-500 mg/l voda je oligomineralna, što znači da sadrži malo minerala (pr. Humana voda za bebe)
Od 500–1500 mg/l voda sa srednjom količinom minerala - ima slična svojstva kao oligomineralna
0d 1500 mg/l i više voda je bogata mineralima

Opaska: svaka voda sadrži veću ili manju količinu minerala, te se stoga naziva mineralnom. Nekada je u nas ovaj izraz bio gotovo isključivo primjenjivan na gazirane vode.


Koju vrstu vode koristiti
Iako se ranu dječju dob najviše koristi oligomineralna voda t.j ona količinom minerala od 50-500 mg/l, i ostale vrste mogu se koristiti u nekim posebnim situacijama u cilju rješavanja određenih djetetovih zdravstvenih problema.

Za pripremu mliječnog obroka (zamjensko mlijeko, mliječna formula)
Za pripremu obroka u bočici razrjeđuje se mlijeko u prahu za dojenčad oligomineralnom vodom (Humana voda za bebe). Ako je dijete alergično na bjelančevine kravljeg mlijeka i u prehranu je uvedeno posebno zamjensko mlijeko, pedijatar može preporučiti i tip vode koja sadrži veću količinu kalcija kako bi unos ovog važnog minerala za razvoj kostiju i zuba bio dovoljan. Sve ovisi o tome da li je posebna mliječna formula već obogaćena kalcijem ili ne.

Kad je dijete žedno

Ako majka doji dijete, uglavnom nema potreba za dodavanjem vode, no ako je dijete na prehrani zamjenskim mlijekom na bočicu, uvijek je potreban unos određene količine oligomineralne voda tijekom dana kako bi organizam dobio dovoljno tekućine. Tako se postiže ravnoteža u količini voda i soli (hidratacija).


Majčino mlijeko sadrži 90% vode. Dijete na prsima svakim obrokom dobije upravo onu količinu vode koja mu je potrebna. Ponekad je djetetu koje majka doji potrebno dodati vode kako ne bi došlo do dehidracije u slijedećim situacijama:
- tijekom ljeta i visokih vanjskih temperatura dijete znojenjem gubi veću količinu tekućine što može dovesti do dehidracije.
- Ako ima povišenu temperaturu: povećanjem tjelesne temperature dolazi do povećanog odavanja tekućine zbog znojenja u ubrzanog disanja.
- Zbog proljeva i povraćanja dolazi do većeg gubitka tekućine koju treba nadoknaditi.

Za pripreme prvih obroka povrća (početak dohrane)

Za pripremu prvih kašica uvijek treba koristiti oligomineralnu vodu. Kad je dojenče starije i bubrezi zreliji može se koristiti voda koja sadrži srednju količinu minerala. Ako se koristi voda iz slavine treba ju prethodno prokuhati kako se višak minerala slegao na dno (uglavnom vapnenac) i čista voda koristila za pripremu kašice od povrća.

Za liječenje manjih poremećaja

Miris na aceton: nakupljanjem nekih otpadnih tvari tijekom procesa asimilacije i probave masti, u izdahnutom zraku nalazi se aceton (ostale otpadne tvari ketoni izlučuju se u mokraći) ako je premali unos ugljikohidrata (šećera). Za rješenje problema unosi se veća količina hrane bogate ugljikohidratima (naravno pod uvjetom da je već počela dohrana). Zaslađene napitke i vodu sa srednjom količinom minerala može se dati dojenčetu koje još nije počelo sa dohranom ili se oralna solucijska otopina priredi sa uobičajenom oligomineralnom vodom.


Opstipacija: tu je svakako indicirana oligomineralna voda jer ima povoljan učinak omekšavajući tvrdu stolicu (feces) i na taj način potpomaže pražnjenje crijeva. Ova pojava česta je u djece hranjene zamjenskim mlijekom.


… i na kraju

Dok je dojenče na prsima, majčino mlijeko osigurava mu dovoljnu količinu vode i tek kada nastupe posebne okolnosti potreban je dodatni unos tekućine. Ako je prehrana zamjensko mlijeko, dodatak oligomineralne vode svakodnevno mora biti pravilo kako dojenče ne bi bilo žedno (žeđ je znak da organizmu nedostaje tekućine!).
Tip vode koja je najčešće indiciran za najmanje je ona oligomineralna kao (Humana voda za bebe) jer niskim sadržajem minerala ne opterećuje nezrele bubrege dojenčeta. Ako nastupe neke posebne okolnosti pedijatar može preporučiti drugi tip vode.

Prim. mr. sc. Ružica Duplančić – Šimunjak, dr. med. pedijatar
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Voda za bebe Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by dany 15.09.08 14:12

Dajete vašoj djeci da piju i vodu i kada ste počeli davati ?
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Voda za bebe Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by Magdalena 15.09.08 16:17

Ja sam vodu davala od 1. mjeseca ,par kapi na zlicicu iza svakog obroka.

Magdalena
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 272
Age : 57
Lokacija : Osijek
Država : Voda za bebe Croati12
Bodovi aktivnosti : 90
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by Zhezha 15.09.08 18:03

ja sam dala Marku vodu vec u bolnici jer je uzasno jako cesto stucao...
cak mi je sestra rekla da mu dam i to na cep od bocice za vodu onaj skroz mali..
i tako da sam mu i doma znala dat na zlicicu i sad ima jednu flasicu sa cajem drugu sa vodom i rade pije vodu nego caj...
moje misljenje je mada je na prsima..ako smo mi zedni zedi su i oni..a nista mu nemoze biti od par kapi vodi...
Zhezha
Zhezha
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 94
Age : 41
Lokacija : Medimurje malo...
Zanimanje : odjevni tehnicar
Kako ste saznali za ovaj forum : preko neta
Država : Voda za bebe Croati12
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 11.09.2008

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by mellin 15.09.08 18:48

Ja sam dala svojoj vodu kupovnu od milupe s mjesed dana i od tad je pije još uvijek kupujem milupinu vodu....
mellin
mellin
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 212
Age : 41
Lokacija : RI
Zanimanje : med.sestra
Kako ste saznali za ovaj forum : dobila poruku na mail
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by Zhezha 15.09.08 22:13

da naravno i mi kupujemo vodu jos uvijek..Janu...
Zhezha
Zhezha
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 94
Age : 41
Lokacija : Medimurje malo...
Zanimanje : odjevni tehnicar
Kako ste saznali za ovaj forum : preko neta
Država : Voda za bebe Croati12
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 11.09.2008

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by Gost 26.09.08 8:04

mi kupujemo janu..

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by Luny 30.09.08 22:31

Janu ili prokuham vodu iz špine i sve ok.
Luny
Luny
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 143
Age : 45
Lokacija : ri
Bodovi aktivnosti : 28
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by saky1 09.11.08 3:17

Davala sam vodu od prvog dana. 6 meseci sam je prokuvavala, a sada ne. Kupujemo ih razlicitih vrsta zbog sastava same vode.
saky1
saky1
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 580
Age : 45
Lokacija : Zrenjanin,Vojvodina
Zanimanje :
Kako ste saznali za ovaj forum : Dobre vesti brzo putuju!
Država : Voda za bebe Serbia10
Bodovi aktivnosti : 244
Registration date : 16.10.2008

http://www.brzotrz.com

[Vrh] Go down

Voda za bebe Empty Re: Voda za bebe

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.