Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dojenjački grčevi

+6
Luny
Mmama
dupinka
Magdalena
Sarah_Kay
dany
10 posters

Go down

Dojenjački grčevi Empty Dojenjački grčevi

Postaj by dany 02.07.08 20:38

Imala su vaša djeca grčiće kao bebe?
Sa sinom nismo imali problema,ali su curicu zato znali uhvatiti tu i tamo..
kako ste vi i na koji način to rješavali?


TROMJESEČNI GRČEVI



Tromjesečni grčevi su problem poznat gotovo svakom roditelju koji je iamo ili ima malu bebu. Obično u isto doba dana, kasno poslijepodne ili na večer dojenče neutješno plače. Trbuh je nadut (meteorističan), dojenče savija noge prema trbuhu ili ih drži kruto ispravljene, bolno plače i ima vjetrove. Tromjesečni grčevi obično počinju između 2. i 4. tjedna života. Dojenče može zbog njih plakati i par sati. Ako mu majka ponudi prsa, ono ih često prihvati i halapljivo siše mlijeko, ali ubrzo prestaje i nastavlja plakati. Neka djeca imaju samo nekoliko napada u prvim mjesecima života, a drugi pak imaju svakodnevne napade bolova u trbuhu, do puna tri mjeseca. Odatle i potiče naziv «tromjesečni grčevi». Vrlo rijetko grčevi mogu potrajati do šestog mjeseca života ili duže. Ponekad se ovaj nemir prebacuje s poslijepodnevnih i večernjih na noćne sate što je još teže za roditelje.

Plač zbog grčeva počinje neposredno nakon obroka ili pola sata iza njega. Po tome se razlikuje od plača gladnog djeteta koji prethodi hranjenju. Roditelji su potišteni zbog bebine patnje i misle da se nešto strašno događa. Bitno je naglasiti da takva dojenčad dobiva na tjelesnoj težini, često više od prosjeka. Kad dojenče prvi put dobije grčeve u trbuhu, majka će pomisliti da nešto s njenim mlijekom nije u redu. Ako ga hrani na bočicu, pokušat će zamijeniti hranu. Ponekad se dojenčad bolje osjećaju ako im majka prestane piti kravlje mlijeko. Osnovni uzrok kolikama u večini slučajeva nije poznat. Činjenica da su tegobe najčešće na večer ili kasno poslijepodne govori da i umor ima neku ulogu.

Kako pomoći svom dojenčetu koje ima «tromjesečne grčeve»?. Važno je da majka i otac shvate da je to vrlo česta pojava i da ne ostavlja nikakve posljedice. Tegobe obično nestaju do kraja trećeg mjeseca života. Bitno je paziti kako dijete siše i da li dobro drži bradavicu da ne bi u toku obroka gutalo puno zraka. Stoga je kod djece hranjene bočicom važno paziti na njen položaj i na to da je duda ispunjena tekućim sadržajem. Djecu koja «lakomo» sišu preporučljivo je koji put i u toku obroka podići da podrignu i tako izbace zrak koji su progutala. Dojenčetu koje ima grčeve obično je lakše ako leži potrbuške. Ponekad im pomaže lagana masaža trbuha. Drugima pak pomaže kad ih majka ili otac polože na koljena i lagano im masiraju leđa. Može se pokušati staviti topli termofor na trbuh dojenčeta. Temperatura vode u termoforu je dobra ako na njega možete slobodno prisloniti unutarnju stranu ručnog zgloba. Kao dodatnu mjeru opreza termofor možete umotati u pelenu ili ručnik prije nego što ga prislonite uz dojenče. Treba li dijete koje ima grčeve nježno ljuljati i nositi na rukama? Danas se više ne bojimo opasnoti da ćemo «dijete razmaziti» - ako utješimo dijete kad je nesretno, ono vjerojatno neće zahtijevati istu pažnju kad ne bude nesretno. Ako mu nošenje na rukama ne pomaže jasno da ne treba inzistirati na tome.

Ukoliko nikako ne možete utješiti svoje dojenče, potražite savjet i pomoć svog pedijatra.





mr. sc. Matrija Čatipović, dr. med.


Zadnja promjena: dany; 08.08.08 0:18; ukupno mijenjano 1 put.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Dojenjački grčevi Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Sarah_Kay 06.08.08 10:39

Dodacu ovde da je nama pedijatar savetovao Espumisan L kapi protiv grceva.
Pomagale su nam, mada ne bas uvek.
Sarah_Kay
Sarah_Kay
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 152
Age : 42
Lokacija : Forum
Zanimanje : IT
Kako ste saznali za ovaj forum : Od dany
Država : Dojenjački grčevi Serbia10
Bodovi aktivnosti : 42
Registration date : 22.07.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Magdalena 06.08.08 20:05

Nama je pomagala topla kamilica,vjezbanje i kupanje u toploj vodi.

Magdalena
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 272
Age : 57
Lokacija : Osijek
Država : Dojenjački grčevi Croati12
Bodovi aktivnosti : 90
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by dupinka 06.08.08 20:24

nama nije pomoglo baš ništa.
leo je imao grčeve svaki dan.
probali smo sab simplex kapi, termofor, masiranje bušice, kupanje u toploj vodi, promjenu mlijeka, višesatno nošenje na rukama..
sve uzalud.
kad bi ga grčevi uhvatili ne bi mu ništa pomoglo, ali ja sam svaki put nešto poduzimala jer nisam mogla samo sjediti i gledati kako se onako maleni toliko muči.
i sad kad se sjetim tog perioda dođe mi da zaplačem.
nema ništa teže nego gledati i znati da ti se dijete pati i da ga boli, a ti ništa ne možeš naraviti da mu bar olakšaš.
koliko sam puta rekla da bi rađe svaku večer išla rađati samo da on ne mora prolaziti kroz to.
dupinka
dupinka
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 1065
Age : 38
Lokacija : zagreb
Zanimanje : med. sestra
Država : Dojenjački grčevi Croati12
Bodovi aktivnosti : 148
Registration date : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Mmama 08.08.08 1:00

Mi smo kuhali blagu kamilicu sa kimom.B je samo dva dana imala grcice, kim nam je bio super.Nismo morali nista drugo koristiti.
Mmama
Mmama
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Male
Broj postova : 166
Age : 53
Lokacija : Svicarska
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 07.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Luny 28.08.08 22:47

Nama su grčevi počeći jako rano, prije 2. tjedna i još uvijek traju. Crying or Very sad
Prvo su bili po cijeli dan a sada su samo po noći. Evo prošli tjedan je 5 dana super spavala i baš sam mislila da je gotovo kad ono sad još gore. Evo baš sam je izmasirala i dala joj sirup koji nam po danu pomaže i taman je zaspala i sad je opet počela stenjat i plakat. Već smo ludi od toga!
Luny
Luny
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 143
Age : 45
Lokacija : ri
Bodovi aktivnosti : 28
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by leptirić 01.09.08 21:35

Mmama je napisao/la:Mi smo kuhali blagu kamilicu sa kimom.B je samo dva dana imala grcice, kim nam je bio super.Nismo morali nista drugo koristiti.
tako smo i mi, samo kim i blaga kamilica i moja gabi nikada grčeve nije imala
leptirić
leptirić
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 245
Age : 39
Lokacija : u mislima daleko...
Zanimanje : komercijalist
Država : Dojenjački grčevi Croati12
Bodovi aktivnosti : 122
Registration date : 30.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by gina 01.09.08 23:33

potpisujem dpinku. To mi je bilo najgore od svega, mala mi se otima u rukama od boli a ja bespomocna, nista joj nije pomagalo i trajalo je do par dana prije nego je napunila 3 miseca
gina
gina
Početnik
Početnik

Gender : Female
Broj postova : 34
Age : 49
Lokacija : dalmacija
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 20.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Babily 06.09.08 14:30

Srecom mi grceve uopste nismo imali. Hvala Bogu.

Babily
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 270
Age : 38
Lokacija : SRB
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Palčica 06.09.08 23:03

Nama nije pomoglo ništa. Marin je imao grčeve, a Ema nije.
Palčica
Palčica
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 720
Age : 53
Lokacija : Dalmacija
Bodovi aktivnosti : 181
Registration date : 02.08.2008

[Vrh] Go down

Dojenjački grčevi Empty Re: Dojenjački grčevi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.