Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić

3 posters

Go down

Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Empty Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić

Postaj by dany 23.06.08 23:21

dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Empty Re: Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić

Postaj by dany 09.07.08 14:32

STATISTIKA
Istraživanje rađeno u hrvatskim vrtićima pokazalo je da:

5. dan boravka u jaslicama:

80% djece plače
20% djece odbija jesti
20% djece je povučeno
15% djece odbija spavati
12% djece je agresivno
10 % djece odbija verbalnu komunikaciju
10% djece nema poteškoća

30. dan boravka djeteta u jaslicama:

8% djece plače
5% djece odbija jesti
0% djece je povučeno
0% djece odbija spavati
0% djece je agresivno
0% djece odbija verbalnu komunikaciju
90% djece nema poteškoća

ringeraja.com
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Empty Re: Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić

Postaj by Palčica 27.08.08 22:57

VAŽNE UPUTE ZA RODITELJE KOJE MOGU OLAKŠATI PRVE DANE BORAVKA DJETETA U VRTIĆU

1. PRIPREMITE DIJETE ZA ODVAJANJE!

RECITE MU npr. “Sada ideš u vrtić. Ti ćeš se tamo igrati, a o tebi će se brinuti tete. Ja ću otići na posao. Nakon posla doći ću do tebe.” TO ĆE DJETETU OMOGUĆITI DA SE PRIPREMI NA SITUACIJU KOJA GA OČEKUJE.
RAZGOVARAJTE O VRTIĆU. Pričajte lijepo o vrtiću, ali budite realni.
DAJTE MU NA ZNANJE KAKO VJERUJETE DA ĆE SE SNAĆI.

2. KADA OSTAVLJATE DIJETE U VRTIĆU ODVOJITE SE OD NJEGA BRZO I KRATKO.

- DEFINIRAJTE MU, U TERMINIMA KOJE ONO RAZUMIJE, KOLIČINU VREMENA KOJU ĆE PROVESTI U VRTIĆU BEZ VAS (Npr. “Idem u dućan po …”).
- NAGLASITE MU POTPUNU VJEROJATNOST VAŠEG POVRATKA (“Kada kupim … vratit ću se u vrtić po tebe“).
- OSVJESTITE MU ODGAJATELJA KAO OSOBU KOJA ĆE SE ZA TO VRIJEME BRINUTI O NJEMU (“Teta će te čuvati dok se ja ne vratim”).
- DEFINIRAJTE MU AKTIVNOSTI U KOJE SE MOŽE UKLJUČITI DOK VAS NEMA („Možeš se igrati autićima“).
- PRI POVRATKU PO DIJETE ZADRŽAVAJTE SE KRATKO U SOBI. UKOLIKO ŽELITE, S VAŠIM SE DJETETOM MOŽETE POIGRATI U HODNIKU.
- POKAŽITE INTERES ZA DJETEOVU IGRU I PRIJATELJE IZ VRTIĆA. RAZGOVARAJTE S NJIME O TOME.


3. POŠTUJTE DJETETOVE OSJEĆAJE!

Dijete spontano pokazuje svoje osjećaje (plače zato što je preplašeno, tužno, nesigurno), ima na njih pravo i dobro je da ih pokaže. Reakcije odraslih kao što su: “Nemoj plakati!», ljutnja, ismijavanje i sl., omalovažavaju djetetove osjećaje i uče ga da izražavanje emocija, naročito tuge, nije dobro.

4. BUDITE ISKRENI!

Privikavanje može biti otežano ukoliko, iz želje da olakša ili ubrza odvajanje, roditelj obeća djetetu da će doći po njega jako brzo, a to ne napravi. Dijete će neprestano očekivati roditelja i neće se moći opustiti.

5. NEMOJTE ZABORAVITI DONIJETI U VRTIĆ PREDMETE KOJE DJETETU OMOGUĆUJU DA SE SMIRI (duda, bočica, dekica, gaza, njemu draga igračka i sl.).

6.POŽELJNO JE DA DIJETE VIDI DA SE S POVJERENJEM I PRIJATELJSKI OBRAĆATE ODGAJATELJU. Vaše nepovjerenje prema vrtiću rezultirat će istim kod djeteta.


ŠTO MOŽE OTEŽATI ODVAJANJE?

- Nesiguran, zaplakan roditelj
- Roditelj koji, ne oprostivši se od djeteta, doslovno pobjegne
- Roditelj koji od svog djeteta traži dopuštenje za odlazak (“Mogu li sada otići?”; “Reci mi kad mogu otići!” i sl.)
- Roditelj koji se dugo zadržava na vratima sobe i/ili stalno viri kroz prozor i sl.


ZAŠTO?

Zato što djeca u svojim ponašanjima pokazuju tendenciju kopiranja osjećaja roditelja. Dijete koje osjeća roditeljevu nesigurnost i nepovjerenje i samo je nesigurno i nepovjerljivo.



KUTIĆ ZA RODITELJE SLUŽI ZA NAŠU MEĐUSOBNU RAZMJENU INFORMACIJA. SLOBODNO GA KORISTITE I DOPUNJAVATE, UKOLIKO ŽELITE NEŠTO OGLASITI, PORUČITI I SL.


- u garderobi dijete, na svojoj (obilježenoj) vješalici, treba imati ruksak, a u ruksaku: rezervnu odjeću, pelene s ispisanim imenom djeteta. Papuče (obilježene) ostavljamo na klupici.

- za njegu djeteta potrebne su nam:

• papirnate maramice (100 komada 1x na mjesec),
• vlažne maramice (tromjesečno), krema (po želji roditelja), obilježena jastučnica (za spavanje) - (petkom se nosi kući na pranje)

- u slučaju izostanka, a osobito zbog bolesti djeteta: javiti teti što je s djetetom (ostaviti poruku) na telefon 33 10 434 ili 33 10 880. Po povratku s bolovanja obavezna je potvrda liječnika da je dijete zdravo i da može u vrtić.

- kod dolaska i odlaska djeteta iz vrtića s odgajateljem izmjenjujete osnovne informacije o djetetu, koje su značajne za pravilnu njegu i život djeteta u vrtiću ili obitelji. Za duže razgovore dogovaramo se dan ranije.
Palčica
Palčica
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 720
Age : 53
Lokacija : Dalmacija
Bodovi aktivnosti : 181
Registration date : 02.08.2008

[Vrh] Go down

Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Empty Re: Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić

Postaj by ana 10.09.08 12:03

Mi smo počeli u jaslice, ne znam kome teže pada!
ana
ana
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 950
Age : 45
Lokacija : Pg
Zanimanje : prvo mama
Kako ste saznali za ovaj forum : dany me pozvala
Država : Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Monten10
Bodovi aktivnosti : 56
Registration date : 29.07.2008

[Vrh] Go down

Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić Empty Re: Kako pripremiti djete za jaslice/vrtić

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.