Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Što ako vaš tinejdžer mrzi školu?

2 posters

Go down

Što ako vaš tinejdžer mrzi školu? Empty Što ako vaš tinejdžer mrzi školu?

Postaj by Palčica 05.11.08 21:14

Što ako vaš tinejdžer mrzi školu?


Pomozite vašem tinejdžeru rješavati probleme s kojima se susreće u školi

Vaš vam je tinejdžer objavio da mrzi školu. Prvih nekoliko puta prijeđete preko toga, jer smatrate kako svatko ima loš dan. No ako s vremenom vaše dijete počinje zvučati kao pokvarena gramofonska ploča, što biste trebali poduzeti? Gotovo svakom djetetu škola se prije ili kasnije zamjeri. I dok je to kod većine tek stanje koje ih prođe kroz tjedan ili dva, kod nekih bi se, ako se ovime ne pozabavite, moglo pretvoriti u pravi problem.

Mogu se čak razviti i fizički problemi: glavobolje, bolovi u želucu, poremećaj spavanja vezan uz stres... Često vaše dijete i samo izmisli bolest, namjerno zakasni na autobus ili tramvaj, ili naprosto izostane iz škole s lošom isprikom kako mrzi školu. Drugi znakovi su bezobrazno ponašanje u školi, popuštanje u ocjenama... Koji god od ovih znakova da je prisutan kod vašeg djeteta, vrijeme je da poduzmete nešto. Reagiranje na vrijeme uvelike će olakšati cijelu situaciju i spriječiti potencijalnu buduću krizu.

Kao prvo nemojte ignorirati svoje dijete. Iako tinejdžeri mogu povremeno biti zbilja melodramatični i pretjerivati u svom opisu malih incidenata, ništa ih neće povrijediti kao ignoriranje, jer su u njihovom svijetu ti incidenti i situacije itekako stvarni. Mirno porazgovarajte, neka vam pokuša objasniti što ga je na to natjeralo. Chris Cortellessa, dr. med., predlaže da vaš tinejdžer napravi popis stvari u kojima uživa u školi, kao i popis onoga zbog čega mrzi školu. Ovo će vam omogućiti da ga lakše shvatite, saznate gdje su točno problemi, te kako da mu pokušate pomoći.

Sada ćete točno znati radi li se o tome da ga maltretira netko od kolega, ima li problem s profesorom, brine li ga hoće li moći držati korak s ostatkom razreda ili mu je naprosto dosadno. Možda ima problema sa manjkom samopouzdanja, posvadio/la se s prijateljima ili mu/joj se dogodila neka neugodnost.

Jednom kad ste otkrili srž problema možete početi razmišljati kako pomoći. Pokušajte se oduprijeti prvotnom impulsu da sama pokušate riješiti problem (primjerice ako postoje nesuglasice s profesorom da sama odete ondje i kažete sve što mislite). Radije probajte naći zajedničko rješenje zajedno sa sinom ili kćerkom. Vaše dijete neće zauvijek ostati sa vama, otići će na fakultet, započeti samostalan život i morat će samo naučiti kako se snalaziti. Upravo bi zato ovo moglo biti vrijedno iskustvo za budućnost. Predložite nekoliko mogućih rješenja, ali potaknite i dijete da ih samo predloži nekoliko. Zajednički se usuglasite i tek onda poduzmite slijedeće korake.

Jedno od rješenja može biti razgovor s školskim psihologom o samopouzdanju, dodatne poduke za problematični predmet, učenje s vršnjacima koji postižu odlične rezultate u školi, uključivanje u izvannastavne i izvanškolske aktivnosti... Dobra ideja je da svaki dan odvojite određeno vrijeme i porazgovarate sa svojim tinejdžerom, pročavrljate o svemu što ima novog, neka vam pomogne u pripremanju večere, spremanju ili pranju suđa....

Bobbi DePorter, američka stručnjakinja u području poučavanja djece, predlaže da svog tinejdžera podsjetite na njegove želje i ciljeve i kako mu/njoj škola može pomoći u ostvarenju istih. Ona tvrdi: - Stav prema školi se mijenja u pozitivan tek kad učenici shvate kakve stvarno koristi oni imaju od nje.

Žena. hr
Palčica
Palčica
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 720
Age : 53
Lokacija : Dalmacija
Bodovi aktivnosti : 181
Registration date : 02.08.2008

[Vrh] Go down

Što ako vaš tinejdžer mrzi školu? Empty Re: Što ako vaš tinejdžer mrzi školu?

Postaj by Palčica 05.11.08 21:16

Moj sin ove godine stvarno mrzi školu i stalno pričam s njim, ali nema nikakve koristi. Ako se situacija ne popravi potražit ću pomoć školskog psihologa jer ovakvu situaciju moramo riješiti na bilo koji način. kaže da ga ne muče nikakvi problemu, ali da mu se jednostavno ništa ne da raditi.

Kakvo je stanje kod vas? Kako vi izlazite na kraj s tinejdžerima? Pomozite svojim savjetima.
Palčica
Palčica
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 720
Age : 53
Lokacija : Dalmacija
Bodovi aktivnosti : 181
Registration date : 02.08.2008

[Vrh] Go down

Što ako vaš tinejdžer mrzi školu? Empty Re: Što ako vaš tinejdžer mrzi školu?

Postaj by A1Team 24.12.08 23:05

Malo starija tema, ali nema veze.
I ja sam jedan od te koji mraze skole, ali sta se mora mora... Meni stalno majka mi je kazvala "uci uci uci..." i jedan dan mi pukno film i sam i reko "mama ostaj me na miru, ja cu sam sednuti da ucim, onako samo mi vrsis pristisak i gubim zelju za ucenje" i me ostavila. Svakodnevno, posto nemam mnogo predmeta u skoli, ucim po 2-3 sata (ukupno) i sve povtorim pre izlazak u skoli.
A1Team
A1Team
Početnik
Početnik

Gender : Male
Broj postova : 11
Age : 32
Lokacija : In your dreams
Zanimanje : sve sto je u vezi komputera (:
Kako ste saznali za ovaj forum : pomoc . forumi . biz
Država : Što ako vaš tinejdžer mrzi školu? Macedo10
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 24.12.2008

http://gamingmk.org

[Vrh] Go down

Što ako vaš tinejdžer mrzi školu? Empty Re: Što ako vaš tinejdžer mrzi školu?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.