Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Što se to sa mnom događa?‘

Go down

Što se to sa mnom događa?‘ Empty Što se to sa mnom događa?‘

Postaj by Delfina 31.07.08 21:23

Što se to sa mnom događa?‘
”Činilo mi se kao da sam se jedno jutro probudio i da to više nisam bio ja, nego netko drugi u nekom drugom tijelu“ (Sam)

ŠTO je mladost?
Jednostavno rečeno, to je razdoblje života između djetinjstva i odrasle dobi. To je dob u kojoj proživljavamo drastične promjene u fizičkom i emocionalnom pogledu, a mijenjaju se i naši odnosi prema drugima. Početak te dobi na neki je način uzbudljivo razdoblje života. Na koncu, to je znak da si na putu da postaneš odrasla osoba. S druge pak strane, tijekom tog razdoblja u tebi se počinju buditi neki novi osjećaji, a neki od njih mogu te zbunjivati ili čak plašiti.

U svakom slučaju, ne bi se trebao bojati onoga što donosi mladost. Istina je da se tijekom nje javljaju određena strahovanja. No to je ujedno prekrasno razdoblje koje te priprema za ulazak u svijet odraslih. Da vidimo kako. No najprije ćemo analizirati neke probleme s kojima se suočavaju mladi.


Početak puberteta

Tijekom odrastanja u tijelu se dešavaju promjene povezane sa sposobnošću reprodukcije. Taj proces, koji se naziva pubertet, traje više godina i, kako ćemo vidjeti, ne utječe samo na razvoj spolnih organa.

Djevojčice obično ulaze u pubertet u dobi između 10 i 12 godina, dok se kod mnogih dječaka to dešava u dobi između 12 i 14 godina. No to nije pravilo. Prema knjizi The New Teenage Body Book, ”svaka osoba ima svoj biološki sat koji određuje kada će kod nje nastupiti različite promjene povezane s pubertetom“. U njoj dalje stoji: ”Kada govorimo o ulasku u pubertet, ’normalno‘ je vrlo širok pojam.“ Stoga nemoj misliti da s tobom nešto nije u redu ako u pubertet uđeš prije — ili nakon — svojih vršnjaka.


Kad god da počne, pubertet može utjecati na tvoj izgled, na tvoje osjećaje i na tvoj pogled na svijet. Razmotrimo neke od tih zadivljujućih, ali ipak izazovnih aspekata tog jedinstvenog razdoblja života.

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Što se to sa mnom događa?‘ Empty Re: Što se to sa mnom događa?‘

Postaj by Delfina 31.07.08 21:24

’Što se to događa s mojim tijelom?‘

Početak puberteta obilježava povećanje razine hormona u tijelu djeteta. Kod djevojčica se naročito poveća razina estrogena, a kod dječaka testosterona. Te hormonalne promjene jednim su dijelom odgovorne za naizgled čudesne fizičke promjene koje nakon toga slijede. Ustvari, nakon što uđeš u pubertet, ti rasteš brže nego ikad, osim kad si bio mala beba.

U tom se razdoblju počnu razvijati tvoji organi za reprodukciju, no to je samo jedno obilježje tvog fizičkog razvoja. Također ti se može dogoditi da naglo izrasteš. Dok si u djetinjstvu možda rastao otprilike pet centimetara na godinu, u pubertetu bi mogao rasti čak duplo brže.

Tijekom tog razdoblja naglog rasta moglo bi ti se dogoditi da postaneš nespretan. No to je normalno. Zadrži na umu da u to vrijeme ne moraju svi dijelovi tijela rasti istom brzinom, što može dovesti do toga da si pomalo nezgrapan. Budi strpljiv — nećeš čitav život biti takav. To će proći.

Tijekom puberteta djevojčice dobiju menstruaciju. To je mjesečno izbacivanje krvi, sekreta i drugih nakupina iz maternice. Menstruacija je obično popraćena grčevima i padom razine hormona. Budući da to utječe na fizičko i emocionalno stanje osobe, pojava menstruacije može te poprilično uznemiriti. ”Odjednom sam se morala nositi s nečim što mi je bilo posve nepoznato“, sjeća se Teresa, koja sada ima 17 godina. ”Bila sam posve zbunjena, a i boljelo me. A što je najgore od svega, to se ponavljalo svaki mjesec.“

Ne trebaš se uplašiti kada dobiješ menstruaciju. To je samo znak da tvoje tijelo normalno funkcionira. S vremenom ćeš naučiti nositi se s neugodnostima povezanim s menstruacijom. Naprimjer, nekim djevojkama koje imaju bolne grčeve pomaže to što redovito vježbaju. No svatko je drugačiji. Ti ćeš tijekom menstruacije možda morati drastično ograničiti tjelesne aktivnosti. Nauči ”slušati“ svoje tijelo i pružiti mu ono što mu je potrebno.


Tijekom puberteta djevojke i mladići postaju sve više svjesni svog izgleda. ”To je bilo vrijeme kada sam stvarno počela obraćati pažnju onome što drugi misle o mom izgledu i voditi računa o tome“, priznaje Teresa. ”A moram priznati da sam još uvijek rijetko kad zadovoljna svojim izgledom“, nastavlja ona. ”Kosa me nikad ne sluša, što god da obučem, ništa mi ne pristaje, čak ne mogu ni pronaći odjeću koja mi se sviđa!“

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Što se to sa mnom događa?‘ Empty Re: Što se to sa mnom događa?‘

Postaj by Delfina 31.07.08 21:25

Tvoje te tijelo može ”izdati“ i na druge načine. Naprimjer, tijekom puberteta žlijezde znojnice postanu aktivnije, zbog čega se možda jače znojiš. Neugodan miris tijela možeš spriječiti tako da se redovito pereš i nosiš čistu odjeću. Isto tako, možeš koristiti dezodorans ili neko sredstvo protiv znojenja.

Žlijezde lojnice također su aktivnije tijekom puberteta, pa ti se na koži mogu pojaviti akne. ”Čini mi se da mi bubuljice izbiju baš onda kada bih htjela izgledati posebno lijepo“, žali se djevojka po imenu Ann. ”Umišljam li ili bubuljice stvarno imaju neku vrstu šestog čula koje im kaže kada su najnepoželjnije?“ I Teresa ima problema s aknama. ”Zbog akni se osjećam nelagodno i ružno“, kaže ona, ”jer imam dojam da svi samo gledaju u njih!“

Dakako, i mladići mogu imati problema s kožom. Ustvari, neki stručnjaci čak kažu da su mladići skloniji tom problemu nego djevojke. No bez obzira na to jesi li mladić ili djevojka, možeš si pomoći tako da redovito pereš dijelove tijela na kojima ti je koža masna, kao što su lice, vrat, ramena, leđa i prsa. Osim toga, ako redovito pereš kosu, spriječit ćeš da se masnoća s vlasišta proširi po koži. Nadalje, postoje kozmetička sredstva protiv akni. ”Roditelji su mi pomogli pronaći odgovarajuća sredstva za čišćenje i njegu kože“, kaže Teresa. ”Također su mi pomogli u tome da ne jedem hranu koja mi šteti. Kada ne jedem nezdravu hranu i kad pijem dosta tekućine, akne se obično povuku.“


Još jedna promjena koja je izražena naročito kod dječaka tiče se tvog glasa. Tijekom puberteta tvoje će se glasnice vjerojatno zadebljati i produžiti, uslijed čega glas postaje sve dublji. Billu se to dogodilo, a da nije ni primijetio. ”Nisam uopće bio svjestan da mi se glas promijenio“, kaže on, ”osim što sam primijetio da me drugi više ne mijenjaju s mamom ili sestrom kad se javim na telefon.“

Ponekad se može dogoditi da glas koji mutira jednostavno pukne — najednom postane piskav. ”To je bilo najstrašnije od svega“, prisjeća se Tyrone tog vremena. ”To mi se događalo svaki put kada sam bio nervozan ili uzbuđen. Trudio sam se da me to previše ne uzrujava, no, naravno, to mi baš nije uspijevalo.“ Tyrone dodaje: ”Nakon godinu ili možda dvije to je prestalo.“ Ako se to događa i tebi, nemoj očajavati. Tvoj će se novi, dublji glas uskoro stabilizirati.

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Što se to sa mnom događa?‘ Empty Re: Što se to sa mnom događa?‘

Postaj by Delfina 31.07.08 21:27

’Zbog čega se tako osjećam?‘
Odrastanje je često popraćeno mnoštvom bolnih emocija. Naprimjer, možda se ti i tvoji najbolji prijatelji iz djetinjstva počnete udaljavati jedni od drugih. To ne mora biti zbog neke svađe. Možda jednostavno više nemate toliko zajedničkih interesa. Možda ti se čak i tvoji roditelji — kod kojih si nekada tražio utjehu i sigurnost — odjednom učine staromodni i nepristupačni.

Zbog svega toga kod tinejdžera se može javiti osjećaj usamljenosti. ”Neki istraživači kažu kako je u tim godinama osjećaj usamljenosti češći i intenzivniji nego u djetinjstvu i odrasloj dobi“, stoji u jednom priručniku. Strah od toga da ćeš drugima djelovati čudno mogao bi te navesti da svoje misli i osjećaje zadržiš za sebe ili da se možda ustručavaš pokazati zanimanje za druge duboko uvjeren kako te zapravo nitko ne želi za prijatelja.

Većina mladih povremeno se osjeća usamljeno, što se dešava i mnogim odraslima. No važno je zadržati na umu da s vremenom ti osjećaji mogu nestati. Upamti i to da si u dobi u kojoj se praktički sve u tvom životu mijenja. Tvoj pogled na život, na druge, pa čak i na samog sebe, svaki je dan drugačiji. Osoba koju promatraš u ogledalu može ti se ponekad činiti kao potpuni neznanac! Možda se osjećaš poput sedamnaestogodišnjeg Stevea, koji kaže: ”Vrlo je teško reći da poznaješ samog sebe kada se tako brzo mijenjaš.“

Jedan od najboljih načina da pobijediš usamljenost jest to da pokažeš zanimanje za druge. Možda bi mogao upoznati nekoga tko nije tvojih godina. Poznaješ li neku stariju osobu koju bi mogao razveseliti prijateljskim posjetom? Bi li mogao učiniti nešto za nju, naročito ako joj je pomoć potrebna?

Delfina
Banirani član
Banirani član

Gender : Female
Broj postova : 222
Age : 70
Lokacija : PARIZ
Zanimanje : Sef Ekipe /Prodavaca
Kako ste saznali za ovaj forum : Na Google
Bodovi aktivnosti : 24
Registration date : 26.07.2008

[Vrh] Go down

Što se to sa mnom događa?‘ Empty Re: Što se to sa mnom događa?‘

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.