Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ishrana u trudnoći

3 posters

Go down

Ishrana u trudnoći Empty Ishrana u trudnoći

Postaj by dany 19.06.08 0:32

Ishrana u trudnoći
Autor: Urednistvo Ringaraja.net

Zdrava ishrana je vrlo vazan dio trudnoće. Ako se vi u trudnoći zdravo hranite, i vase dijete u stomaku će zdravo zivjeti.
Zdrava ishrana je vrlo vazan dio trudnoće. Ako se vi u trudnoći zdravo hranite, i vase dijete u stomaku će zdravo zivjeti. Iako se velikom broju trudnica u tom periodu okus za hranu promijeni i često pozele neku određenu vrstu hranu, postoje neka pravila za zdravu ishranu koja vam mogu pomoći. Naime, u toku trudnoće se potroznja određenih hranjivih sastojaka u tijelu poveća i zato je potrebno da ih u tom periodu sa hranom unesete sto vise.
Folna kiselina je vrlo vazna već na samom početku trudnoće. Najbolje je da je uzimate već nekoliko mjeseci prije zatrudnjivanja. Mozete je uzimati u obliku tableta koje dobijete u ljekarni, a mozete je naći i u tamnozelenom povrću. Nedostatak folne kiseline moze dovesti čak i do pobačaja, prijevremenog odvajanja placente i manje tezine novorođenčeta.
U tom periodu je obavezna i kontrola zeljeza, jer ga tada tijelo zahtijeva dvaput vise nego obično. Nedostatak zeljeza je često povezan s nepravilnom tezinom u trudnoći. Zeljezo kojeg dobijemo iz hrane zivotinjskog porijekla mora imati prednost pred onim biljnog porijekla. Usprkos tome je bolje, ako već dođe do nedostatka zeljeza, da ga nadoknadimo tabletama, nego da pojedemo dvaput vise mesa.
A kako je s vegetarijanstvom u trudnoći? zene koje su bile vegetarijanke prije trudnoće, moraju se pobrinuti da dobiju dovoljno sastojaka koji će nadoknaditi hranjive sastojke koji se nalaze u mesu. Preporučuje se da u ishranu uključite dovoljno mliječnih proizvoda, a za nadoknađivanje vitamina B12 trebate izabrati kombinaciju tog vitamina i folne kiseline. Pri potpunom odricanju hrane ľivotinjskog porijekla (jaja, mlijeko i mliječni proizvodi), zena moze skoditi razvoju djeteta, zato je bolje da se u trudnoći odrekne potpunog vegetarijanstva.
Kalcij i vitamin D su vzľni za formiranje kostiju i za rast embriona. Najbolje je da si nabavite dodatan kalcij u obliku tableta. Ako dođe do nedostatka kalcija u tijelu u trudnoći, dijete će crpiti kalcij koji bi inače pripadao vama. Kao posljedica toga moze kasnije doći do problema sa zubima i osteoporozom. Voće i povrće probajte ih konzumirati u najmanje 3 dnevna obroka - odličan su izvor vitamina A i C. Vitamin C koji se nalazi u brokulama, kupusu, paprici, krumpiru, spinatu, grasku, rajčici, narančama, dinjama, grejpfrutu, pomaze tijelu pri apsorpciji zeljeza iz hrane. Zelena paprika, mrkva, krumpir i brokula će sa zalihama vitamina A pripomoći rastu vasih i djetetovih zdravih ćelija.

I na kraju koliko hrane treba zenskom tijelu u trudnoći da ne bude ni previse ni premalo, tj. da bude dovoljno za dječji razvoj? Liječnici preporučuju da količina hrane u prva 3 mjeseca bude ista kao prije trudnoće. Naime, tad embrionu za opstanak i razvoj treba minimalna količina energije. U četvrtom mjesecu se preporučuje da povećate unos energije za 200-300 kalorija. Glad, koja će se pojaviti u tom kasnijem periodu, mozete utoliti malim obrocima između glavnih obroka. Paznja, mali obroci nisu pola vrećice čipsa, tortica ili grickanje čokolade! Zbog prevelike teľine u trudnoći moze doći do previsokog tlaka, trudničkog dijabetesa i drugih komplikacija u trudnoći.
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Ishrana u trudnoći Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Ishrana u trudnoći Empty Re: Ishrana u trudnoći

Postaj by dany 10.07.08 23:55

Postojala je neka vrsta hrane koju niste podnosili u trudnoći?
Koja vrsta hrane pak vam je pasala i nezasitno,bez granica i prestanka ste to jeli?
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Ishrana u trudnoći Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Ishrana u trudnoći Empty Re: Ishrana u trudnoći

Postaj by dupinka 14.07.08 13:26

ništa mi nije smetalo, ali sam nektarina jela na tone. (i dobila 28kg :grin: )
dupinka
dupinka
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 1065
Age : 38
Lokacija : zagreb
Zanimanje : med. sestra
Država : Ishrana u trudnoći Croati12
Bodovi aktivnosti : 148
Registration date : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Ishrana u trudnoći Empty Re: Ishrana u trudnoći

Postaj by marina_emilie 16.08.08 14:45

Ja stavrno jako malo jedem jer nema volje bas za jest inace su to neki jogurti dvopek i neki rucak koji se sastoji od povrca,a vecera je neka vocka
marina_emilie
marina_emilie
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 186
Age : 36
Lokacija : ZAGREB
Bodovi aktivnosti : 16
Registration date : 16.08.2008

[Vrh] Go down

Ishrana u trudnoći Empty Re: Ishrana u trudnoći

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.