Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Suha šljiva

2 posters

Go down

Suha šljiva Empty Suha šljiva

Postaj by dany 04.07.08 23:09

Suha šljiva

Suha šljiva - neugledna smežurana voćka zbog gubitka vode pretvorena je u ukusan plod i vrijednu namirnicu. Raste posvuda jer je skromnih zahtjeva, a k nama ju je donio Dioklecijan koji je podizao šljivike u Podravini, Bosni i Posavini. Mnogo je vrsta šljiva, no mnogima je najdraža naša bistrica. Na žalost, ona se najmanje pojede, osuši ili preradi u pekmez, pa gotovo sav urod ode u mekanu šljivovicu ili strašnu prepečenicu. Piće se većinom troši za užitak, a nešto i za lijek. Često se njome ispiru usta zbog zubobolje, služi za dezinfekciju ozljeda, ali i kao prva psihološka pomoć nakon loših vijesti. Poneka šljiva zaluta u pašticadu.
Suha šljiva je najstarije pučko sredstvo protiv zatvora: djelotvorno prazni crijeva i ne stvara naviku (što je često slučaj s lijekovima). Moć otvaranja čvrsto zatvorenih "stražnjih vrata" šljiva duguje pektinu -vlaknu koje bubri i pritišće stijenke crijeva, a time potiče njihov rad. Mnogo šećera u šljivi potpomaže djelovanje pektina: šećer služi kao pumpa za vodu koja razmekša stolicu. To je silno važno za one koji imaju bolne procese u crijevima.
Najvažnije je pogoditi "dozu" suhih šljiva! Previše će izazvati burnu reakciju -grčeve i proljev, a premalo -ništa! Oni koji ne mogu "uštimati" potrebnu količinu, najbolje je da se drže kompota. Jača terapija" zatvora može se provesti kombinacijom suhih smokava i šljiva: pet suhih smokava i pet suhih šljiva prenoće u vodi, a onda ih - se ujutro ugrije, pa se popije tekućina i pojedu plodovi.
Svi koji tragaju za kalijem, borom ili bakrom, naći će ih u šljivama skupa s antioksidantnom kombinacijom vitamina C, E i beta karotena.
Suhe šljive bile su predmet istraživanja zbog utjecaja pektina na kolesterol: rezultati su pokazali da će se svima koji pojedu 12 suhih šljiva dnevno (to je 6 g vlakana i koječega drugog) blago povišene vrijednosti kolesterola sniziti ili normalizirati. Suhe šljive dakle na stol, ali uz podsjetnik: 5 suhih šljiva = 115 kalorija.

PLIVAzdravlje
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Suha šljiva Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Suha šljiva Empty Re: Suha šljiva

Postaj by Gost 04.07.08 23:27

worthy Šljive obožavam, bilookad bilogdje.
U kolačima, suhe, svježe, jogurtu... trio

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Suha šljiva Empty Re: Suha šljiva

Postaj by dupinka 04.07.08 23:33

ja sam si baš danas kupila jedno pol kile za probu. u intersparu su na akciji. Suha šljiva B040
dupinka
dupinka
Super Moderator
Super Moderator

Gender : Female
Broj postova : 1065
Age : 38
Lokacija : zagreb
Zanimanje : med. sestra
Država : Suha šljiva Croati12
Bodovi aktivnosti : 148
Registration date : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Suha šljiva Empty Re: Suha šljiva

Postaj by dany 04.07.08 23:42

Meni najviše pomogle kod viroze i vodene stolice,a i djeci uvjek pomogne..nema boljeg ljeka..jako su fine i nemoreš i odolit i jedeš ih bez kraja.. tapsh
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Suha šljiva Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Suha šljiva Empty Re: Suha šljiva

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.