Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Orah-namjena

3 posters

Go down

Orah-namjena Empty Orah-namjena

Postaj by dany 04.07.08 23:02

Orah

Orah je svoje latinsko ime Juglans regia dobio po najmoćnijem rimskom bogu Jupiteru, a Grci su ga smatrali kraljevskim drvetom. Rimljani su orahom liječili trovanja gljivama i otrovnim biljem, pa su ga svuda gajili te donijeli i nama. Kod nas je orah oduvijek bila prva stvar za kolače. Od oraha potječe rakija orahovica, liker od oraha, ima ga i u sladoledu linktura od zelenih oraha jača korijen kose, a orahom se služe i za bojenje kose.
Orah je, kako neki kažu, mastan preko svake mjere! 100 g daje 700 kcal, a sve zbog ulja kojeg bude i više od 60 posto sadržaja. U njemu je više od 14 posto proteina i 18 posto ugljikohidrata. Od minerala ističe se magnezij te vitamin E, koji čuva orah od kvarenja.
Orahovo ulje tamnozelene boje i posebne arome kod nas se koristi više u kozmetici i industriji boja nego za hranu. A to ulje ima sjajne kvalitete. Sadrži 50 posto linolne kiseline, 30 posto oleinske (kao npr. maslinovo ulje) i 5 posto alfa linolenske - sve jedna masna kiselina bolja od druge dok su loše zasićene masne kiseline slabo zastupljene.
Ove nezasićene masne kiseline vjerojatno su razlog preporuka pučke medicine trudnicama da jedu orahe kako bi se mozak djeteta dobro razvijao. Pučka medicina preporučuje i tinkturu oraha za ublažavanje želučanih smetnji (gastritis), ali i za tjeranje glista. Rezultati istraživanja vrijednosti esencijalnih masnih kiselina u ulju oraha i utjecaju na zdravlje urodilo je preporukom da se orahe "ugradi" u svakodnevnu prehranu kako to čine vegetarijanci. Ako se još pri tome smanji stres i odbaci cigareta, sva je prilika da se život može protegnuti na koju godinu više.
PLIVAzdravlje
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Orah-namjena Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Orah-namjena Empty Re: Orah-namjena

Postaj by dany 27.10.08 9:31

Orah je postao jako popularan..koristite li ga samo za kolače ili i za neku drugu primjenu ?
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Orah-namjena Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Orah-namjena Empty Re: Orah-namjena

Postaj by Magdalena 27.10.08 21:47

Mi ga na zalost ne koristimo zbog alergije,no starijim sam curama stavljala u vocne kasice i kolace,te davala grickati ovako.

Magdalena
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 272
Age : 57
Lokacija : Osijek
Država : Orah-namjena Croati12
Bodovi aktivnosti : 90
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Orah-namjena Empty Re: Orah-namjena

Postaj by saky1 29.10.08 19:01

Orah uglavnom koristim u kolacima, mada ga bas nesto i nevolim. Uvek kad ga jedem izadje mi jestrvica na jeziku Crying or Very sad
saky1
saky1
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 580
Age : 45
Lokacija : Zrenjanin,Vojvodina
Zanimanje :
Kako ste saznali za ovaj forum : Dobre vesti brzo putuju!
Država : Orah-namjena Serbia10
Bodovi aktivnosti : 244
Registration date : 16.10.2008

http://www.brzotrz.com

[Vrh] Go down

Orah-namjena Empty Re: Orah-namjena

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.