Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Epiduralna anestezija

+3
vesnac
Babily
dany
7 posters

Go down

Epiduralna anestezija Empty Epiduralna anestezija

Postaj by dany 03.07.08 17:03

Epiduralna anestezija

Dr. Darko Husar, naš stalni suradnik, objašnjava prednosti i mane najpopularnijeg načina ublažavanja bolova tijekom porođaja.

Epiduralna analgezija je najčešće primjenivana metoda regionalne anestezije u porođaju. Cilj joj je blokirati prenošenje bolnih podražaja iz predjela vrata maternice koji se širi iz dna zdjelice u mozak, odnosno središnji živčani sustav.
To se radi davanjem anestetika u tzv. epiduralni prostor, odnosno u prostor oko ovojnica koje okružuju leđnu moždinu. Indikacija za zahvat postoji prvenstveno kod trudnica s bolnim i nekoordiniranim trudnovima jer se vrlo često "isključivanjem" središnjeg živčanog sustava, odnosno svjesnog doživljaja boli nekoordinirani trudnovi mijenjaju u koordinirane. Sljedeće indikacije su preeklampsija, eklampsija, bolesti srca, dišnih organa i druge.
Uz epiduralnu analgeziju se skraćuje dužina i najbolnija faza porođaja, a to je tzv. vrijeme otvaranja. Tako se skraćuje ukupno trajanje porođaja, a time se izbjegavaju i moguće komplikacije produženog porođaja.
Naravno, kao i svaka dobra stvar u medicini postoje i komplikacije tako da epiduralnu analgeziju ne treba promatrati nekritički. Zbog prejake relaksacije mišića dna zdjelice, nešto je viši postotak instrumentirano dovršenih porođaja. Također na mjestu davanja anestezije može doći do infekcije te do nehotičnog probijanja moždanih ovojnica i istjecanja likvora.
Posljedica može biti i pad krvnog tlaka kod rodilje što može kompromitirati prokrvljenost posteljice i djeteta.
Nadalje, nakon porođaja mogu zaostati vrtoglavice i glavobolje u trajanju od nekoliko dana do nekoliko tjedana.
Sve pobrojane komplikacije nisu jako česte, ali ipak postoje. Naravno, iskusni opstetičarski timovi i anesteziolozi će ih imati rjeđe.
Koliko znam, epiduralnu analgeziju možete dobiti u svim zagrebačkim rodilištima.
_________________
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Epiduralna anestezija Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by Babily 04.08.08 16:46

Ja sam se poradjala uz epiduralnu i mogu reci da me spasila.

Babily
Zlatni član
Zlatni član

Gender : Female
Broj postova : 270
Age : 38
Lokacija : SRB
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by vesnac 20.08.08 9:14

Pitanje: ima li netko tko je u zadnje vrijeme rodio u Vinogradskoj?
Je li istina da sada i tamo imaju epiduralnu?
Naime kada s Luka rodio, to je bila jedina bolnica u Zg koja ju nije imala.
vesnac
vesnac
VIP
VIP

Gender : Female
Broj postova : 94
Age : 47
Lokacija : Velika Gorica
Zanimanje : prof. mat. i inf.
Bodovi aktivnosti : 13
Registration date : 19.08.2008

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by andy 20.08.08 13:09

Ja ozbiljno razmišljam o epiduralnoj,na sljedećoj kontroli ću poptričati o tome sa gin.Znate li možda za slučaj da je netko htio pa su ga odbili,recimo zbog niskog tlaka(moj je 95/50)?
andy
andy
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 120
Age : 45
Lokacija : Ri
Bodovi aktivnosti : 0
Registration date : 11.08.2008

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by marina_emilie 26.09.08 10:15

moja sestra je rodila u Zajcevoj i sve je bilo ok! Tamo su joj svaku zelju ispunili
marina_emilie
marina_emilie
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 186
Age : 36
Lokacija : ZAGREB
Bodovi aktivnosti : 16
Registration date : 16.08.2008

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by Conny 27.09.08 14:37

ja sam Nellu rodila sa epiduralnom i to mi je bio SPAS jer bez ne znam kako bi izdrzala ........Roka sam rodila prirodno bez icega ali je sve islo puno brze i lakse
Conny
Conny
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 89
Age : 51
Lokacija : Varazdin
Bodovi aktivnosti : 68
Registration date : 16.08.2008

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by Luny 28.10.08 0:29

Epiduralnu anesteziju ne daju ako u bolnicu dođete već jako otvorene, na tečaju su nam objašnjavali zašto ali stvarno se više ne sjećam. Preporučam tečaj svim trudnicama jer tamo ćete riješiti mnoge nejasnoće a možete i puno toga pitati.
Ja sam imala potpuno prirodni porođaj na stolčiću i opet bi rodila tako; bez ikakve pomoći.
Neki doktori sami preporuče ženi epiduralnu ako vide da će porod trajati dugo pa da se žena ne iscrpi od bolova.
Luny
Luny
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 143
Age : 45
Lokacija : ri
Bodovi aktivnosti : 28
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Epiduralna anestezija Empty Re: Epiduralna anestezija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.