Forum o djeci,roditeljima i budućim roditeljima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Povrede glave kod djece

3 posters

Go down

Povrede glave kod djece Empty Povrede glave kod djece

Postaj by dany 29.01.10 14:56

Često uplašeni roditelji unose u pedijatrijsku ordinaciju dijete koje je upravo palo sa kreveta, iz kolica ili stolice na glavu. Najčešće to nijesu padovi sa velikih visina, ali su dovoljni da kod djeteta izazovu bol i jedan oblik stresa, a kod roditelja zabrinutost o daljem zdravstvenom stanju djeteta. Većina roditelja osjeća krivicu zbog pada djeteta, ali zna se da gotovo nema djeteta koje nije bar jedanput palo na glavu.
Padovi su najčešći u uzrastu do četvrte godine života, naročito kada dijete prohodava, prouzrokovani su nedovoljnom stabilnošću i nespretnošću djeteta, a izazvani radoznalošću djeteta, njegovom željom za istraživanjem, posezanjem za nekom igračkom, a ponekad i nedovoljnom pažnjom roditelja.

Prilikom pada dijete se udara i u glavu, najčešće u predjelu čela, na kome se javi oteklina (čvoruga) koja može biti i prilično velika, modrilo, ponekad posjekotina ili ogrebotina. Ove promjene su uglavnom bezazlene i najčešće prolaze bez ikakvih posljedica. Dijete na pad gotovo uvijek reaguje plačem čime izražava bol i strah, iako se nekad može desiti da prilikom pada dijete izgubi svijest, poplavi, prestane da diše, pa čak i dobije epileptični napad.
Čak i padovi sa malih visina, kao i padovi na tvrdu podlogu, padovi na pojedine djelove glave, mogu biti opasni za dijete. Zato svaku povredu glave uvijek treba shvatiti ozbiljno, pa je neophodno pratiti dijete nakon pada 48 sati. Potrebno je da roditelj svaka dva do tri sata obilazi dijete i provjerava njegovo zdravstveno stanje.

Poslije pada dijete najčešče reaguje plačem, što je njegov način izražavanja i bola i pretrpljenog straha, kada se isplače dijete se obično smiri, te umorno zaspi. Ovi kraći periodi pospanosti su uobičajeni i ne treba da mnogo zabrinjavaju roditelje, ukoliko san ne traje duže od dva do tri sata. Ukoliko je dijete nakon pada teško probuditi, to jeste razlog za brigu i treba se odmah javiti na pedijatrijski pregled. Ako se nakon pada kod djeteta javi zbunjenost, nestabilnost u hodu, razdražljivost, glavobolja, neuobičajen način govora, mučnina, povraćanje, izrazito bljedilo, pogoršanje vida, krvarenje ili pojava sukrvičastog sadržaja iz nosa ili ušiju, gubitak svijesti - riječ je o ozbiljnoj povredi koja zahtijeva pregled neurohirurga, dodatne dijagnostičke metode i hospitalizaciju.

Na sreću, većina ovih povreda završava liječenjem kod kuće, stavljanjem hladnih obloga na povrijeđeno mjesto, eventualno hirurškim zbrinjavanjem posjekotine ili ogrebotine, mirovanjem djeteta, dok mali broj povreda zahtijeva hospitalizaciju i tretman drugih specijalista.
Važno je malu djecu, pogotovo djecu koja su aktivnija, ni na tren ne ostavljati bez nadzora, spriječiti mogućnost nastanka povrede uklanjanjem „ faktora rizika“ iz djetetove okoline, te kontrolom kretanja i aktivnosti djeteta

Izvor: vijesti.cg.yu
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Povrede glave kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Povrede glave kod djece Empty Re: Povrede glave kod djece

Postaj by dany 29.01.10 14:57

dali je vaše djete kad palo na glavu ?
koje misli i strahovi su tada bili kod vas ?
prošlo je sve bez posljedica i odlaska doktoru ?
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Povrede glave kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Povrede glave kod djece Empty Re: Povrede glave kod djece

Postaj by Magdalena 31.01.10 20:05

Moja je pala kao mala iz kolica. Isla sam odmah u bolnicu,slikala je glavu ( nalaz bio ok.)i doma na promatranje 24 sata. Hvala Bogu proslo je sve u redu,ali to su mi bila 24 najduza sata u zivotu.

Magdalena
Moderator
Moderator

Gender : Female
Broj postova : 272
Age : 57
Lokacija : Osijek
Država : Povrede glave kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 90
Registration date : 04.08.2008

[Vrh] Go down

Povrede glave kod djece Empty Re: Povrede glave kod djece

Postaj by Lady mama 01.02.10 2:28

moja curka je pala kod bake i dede doma dok je išla prati ruke (jela sladoled), spotaknula se na prag i lupila glavom o štok druge sobe i to dobrano.
imala je oooogromnu čvorugu na glavi , veličine oraha i plavu-ljubičastu kao šljiva.

ona se isprepadala ( mislim da su baka i deda se više prepali nego ona), i naravno plakala je, a i bome sam se i ja prepala kad sam vidjela tako veliku čvrgu na glavi (lijeva strana čela)..

kako nije pokazivala znakove da joj nije dobro, momentalno sam odrezala malo margarina , stavila na gazu i tako ostavila ( preporučam kod udaraca- izvuče oteklinu i hladi..)

zaspala je i kad se probudila rekla je da ju steže, a na upit da li ju boli glava rekla je da ne. tako da je nismo vodili doktoru i hvala Bogu bilo je sve ok. vjerovatno bi je vodila da manja kao sin od 7 mj pa ne zna reći.

vidjela sam da je dobro,al sam je svako malo pogledavala dok je spavala. no motalo mi se po glavi što se moglo dogoditi ..

Povrede glave kod djece 993767
Lady mama
Lady mama
Srebrni član
Srebrni član

Gender : Female
Broj postova : 103
Age : 38
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : ekonomist
Kako ste saznali za ovaj forum : surfajući netom
Država : Povrede glave kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 121
Registration date : 19.10.2009

[Vrh] Go down

Povrede glave kod djece Empty Re: Povrede glave kod djece

Postaj by dany 02.02.10 13:57

meni je malena pala sa stolice prošli tjedan i oderala si malo kožu na glavi te bilo malo krvavo i prepali se jer imala puna usta hrane---da se ne zaguti sa njom...sve na sreću prošlo dobro..
dany
dany
Administrator
Administrator

Gender : Female
Broj postova : 3388
Age : 46
Lokacija : Čakovec
Zanimanje : Poljoprivredni tehničar
Kako ste saznali za ovaj forum : Ovo je moj forum
Država : Povrede glave kod djece Croati12
Bodovi aktivnosti : 1237
Registration date : 06.06.2008

https://nasa-djeca-i-mi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Povrede glave kod djece Empty Re: Povrede glave kod djece

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.